HDP MYK: Meydan okuyoruz, faşizme karşı direniş!

0 72
image_pdf

Gözaltı saldırısının ardından toplanan HDP MYK, Kürt halkı ve Türkiye halklarına karşı başlatılan saldırı dalgasına karşı özgürlük mücadelesinin önümüzdeki dönemin temel yol haritası olarak belirlendiğini kaydetti. Yol haritasının detaylarının önümüzdeki günlerde açıklanacağı kaydedilen açıklamada, “Ve Meydan okuyoruz! Faşizme karşı direneceğiz, ülkeye demokrasi ve adaleti hep birlikte getireceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) partilerine yönelik saldırılara karşı açıklama yaptı.

  • ‘FAŞİZM UMUTSUZLUK VE YILGINLIK YARATMAK İSTİYOR’

AKP/MHP iktidar bloğunun, ülkenin her tarafına yaydığı baskı, sindirme, korku ve umutsuzluk iklimini içeride ve dışarıda çatışma, savaş ve gerginlik politikasıyla sürdürdüğü, yargı ve kolluk güçlerinin eliyle de bütün muhalefet dinamiklerini bastırmayı hedeflediği vurgulandı. Açıklamada, “Faşizm, toplumun direnen, umut ve moral kaynağı olan güçlerine yönelerek büyük bir umutsuzluk ve yılgınlık yaratmak istemektedir” denildi.

İktidarın, demokratik mücadele dinamiklerini eritmek ve bir araya gelmelerini önlemek için tüm ideolojik aygıtlarını ve zor araçlarını devreye koyduğu vurgulanan açıklamada, başta HDP olmak üzere muhalif ve toplumsal mücadele yürüten tüm siyasi partilerin, meslek odalarınının, sendikaların, derneklerin, inanç gruplarının, kadın ve gençlik örgütlerinin ortadan kaldırılmasının hedeflendiği, vicdanlı olan yazar, aydın ve sanatçıların yargı eliyle sindirmeye çalışıldığı kaydedildi.

  • ‘HEDEF SADECE HDP DEĞİL’

HDP MYK açıklamasında şunlar ifade edildi: “Partimize yönelik siyasi kırım operasyonlarının hedefinde de sadece HDP’nin değil partimiz şahsında bütün adalet ve demokrasi mücadelesini yürütenlerin mücadelesine, eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet iradesine, ortaya konulan kadın özgürlükçü sisteme, kadın kırıma karşı kadınların ortak mücadelesine saldırı olduğunu biliyoruz. Son olarak partimizin önceki dönem MYK üyeleri ve milletvekillerine yönelik gerçekleştirilen siyasal etikten ve hukuktan yoksun iktidar operasyonu karşısında açığa çıkan dayanışma havası bu tespitimizin ispatı niteliğindedir.”

“Ülkeyi mutlak bir karanlığa sürükleyen AKP-MHP faşizmine karşı demokrasi ve özgürlük seçeneğinin hala mümkün olduğuna inanıyoruz” denilen açıklamada, HDP MYK’sının da, “partimize gönül vermiş halklarımızın ve faşizmin sınır tanımaz saldırganlığı karşısında demokratik direnişin gerekliliğine inanan milyonların etkili bir ortak mücadele hattını örmesi gerekliliğinin tarihsel önemi ve bilinciyle” toplandığı kaydedildi.

  • ‘TEMEL YOL HARİTASI: ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ YÜKSELTMEK’

MYK toplantısında, Kürt halkının ve Türkiye halklarının demokrasi ve adalet mücadelesine karşı başlatılan saldırı dalgasına karşı özgürlük mücadelesini yükseltmenin önümüzdeki dönemin temel yol haritası olarak belirlendiği vurgulandı.

  • ‘MEYDAN OKUYORUZ!’

“Detaylarını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımız mücadele döneminin kaybedeni AKP/MHP iktidarı ve politikaları; kazananının demokrasi ve özgürlük mücadelesi olacağını şimdiden ilan ediyoruz” diyen HDP MYK, bu inanç ve bilinçle tüm ezilen işçi ve emekçilere seslendi: “HDP varoldukça adalet, demokrasi ve özgürlük umudu dimdik ayakta olacaktır!

“Ve Meydan okuyoruz! Faşizme karşı direneceğiz, ülkeye demokrasi ve adaleti hep birlikte getireceğiz!”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.