HDP 4. Olağan Kongresini Ankara’da gerçekleştiriyor

0 161
image_pdf

HDP 4’üncü Olağan Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda on binlerce partilinin katılımıyla başladı. Pervin Buldan ve Mithat Sancar HDP Eş Başkanlığına aday oldu. Önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da HDP kongresine mesaj gönderdi.

HDP 4’üncü Olağan Kongresi, Ankara Spor Salonunda on binlerce partilinin katılımıyla başladı. “Geleceğe yürüyoruz” sloganıyla toplanan kongreye katılan yurttaşlar sabah 5’ten itibaren salonu doldurmaya başladı.

HDP Eş Genel Başkanlığına Pervin Buldan ve Mithat Sancar seçildi. Kongrede HDP Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşı Kurulu’nun yedek ve asil üyeleri belirlendi.

SANCAR: MUTABAKAT ARIYORSANIZ, İŞTE DOLMABAHÇE MUTABAKATI

Değerli kardeşlerim yoldaşlarım, biz büyük barıştan söz ediyoruz. Bu büyük barışın merkezi bu topraklardır, kaynağı burasıdır. Buradan mutabakatları Astana’da, Soçi’de arayanlara da sesleniyoruz. Mutabakat orada aranmaz. Size hiçbir şey vermez. Tam tersine bu ülkeye ve bu bölgeye daha çok kaos ve kan getirir. Mutabakat arıyorsanız, işte Dolmabahçe mutabakatı,  Onunla yürüyelim. Yok diyorsanız yeni mutabakat yapalım. Soçi’de Astana’da değil, Beyaz Saray’da değil, Şam’da, Qamişlo’da Ankara’da yapalım. Halkların barışını bu topraklarda sağlayalım. Güvenlik istiyorsanız, S-400 sağlamaz, patriot sağlamaz. Halkların en büyük ihtiyacı, eşitliktir. Halkların karşılıklı saygısını esasa almaktır, halkların iradesini tayin hakkını saygı göstermektir. O nedenle barış için şimdi en kritik kavşaktayız. Şartlar müsait mi? diyeceksiniz. Ben zorluklardan söz etmeyeceğim. Her şey gözler önünde. Efrin’deki işgal, Kuzey Suriye’ye askeri müdahale gözler önünde şimdi İdlib. Bunların ne kadar vahim olduğunu anlatmama gerek yok.

  • 28 ÜLKEDEN KATILIM

Kongreye yurtiçinden ve yurtdışından yüzlerce konuk katıldı. HDP tarihinin en geniş katılımlı yabancı delegasyon katılımının sağlandığı kongrede; Tunus, Filistin, Ürdün, Fas, Kıbrıs, İsveç, Batı Şeria, Fransa, Galiçya, Almanya, Avustralya, Lübnan, Yunanistan, Bask, Mısır, İtalya, Katalonya, Danimarka, Norveç, İngiltere, İskoçya, Portekiz, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Ermenistan ve Irak başta olmak üzere 28 farklı ülkeden konuk katıldı. Kongrede, 30’dan fazla siyasi parti temsilcisi, Orta Doğu’dan çok sayıda kadın örgütü bulunuyor. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grup Başkanı Tiny Kox, Avrupa Özgür İttifakı Başkanı Lorena Lopez de Lacalle, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Giacomo Filibeck, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyesi Nikos Androulakis kongreya katılan konuklar arasında.

HALİD: SİYONİZM VE ABD TARAFINDAN İŞGAL EDİLMİŞ FİLİSTİN’DEN SELAM GETİRDİM

FHKC Politbüro Üyesi Leyla Halid alkışlarla kürsüye çıktı. Halid, şunları söyledi: “Bu kürsüden ikinci defa sizlere sesleniyorum. Yaşamımda gördüğüm en heyecanlı anı yaşıyorum. Halklarımız partinizi kucaklamış, halklarımız partisini yükselterek götürüyor. Taban ve yönetim olarak bir arada olmanız büyük bir mesele. Siyonizm ve ABD işgal güçleri tarafından işgal edilmiş Filistin halkından sizlere selam getirdim. Filistin zindanlarında esir olan yoldaşlardan cezaevlerinizde direnen yoldaşlarınıza selamlar getirdim. Ahmet Saadet’ten Demirtaş’a, Kışanak’a selamlar getirdim. İsrail Zindanlarında yatmakta olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyesi milletvekili Halide Cerrar’dan İmralı’daki Öcalan’a selamlar getirdim. Bizler hep birlikte siyonizme, emperyalizme, gericiliğe karşı mücadele ediyoruz. Dünyanın polisliğini yapmakta olan ABD başkanı Trump Filistinlilere yönelik yeni bir proje sunmuştur. Bunların hala topraklarımızı nasıl işgal ettiklerini gayet iyi biliyorsunuz. Aslında bu, Filistin davasının tasfiyesi projesidir. Biz buradan Trump ve Netanyahu’ya sesleniyoruz. Bu proje asla hayta geçirilemeyecek, buna izin vermeyeceğiz. Hep beraber uluslararası devletlerin terörizmi ile karşı karşıyayız. Türkiye ordusunun Suriye’de ne işi var. Çocuklarımız ölüyor. Size adınızla da söylüyorum: Suriye halkları Erdoğan’a karşı başarı kazanacak. Yaşasın Filistin, Yaşasın Kürdistan.”

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.