“Haziran ayında en az 188 işçi yaşamını yitirdi”

0 194
image_pdf

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre 2020 yılının ilk 6 ayında 934 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Yalnızca haziran ayında en az 188 işçinin iş cinayetlerinde can verdi.

İSİG’in hazırladığı rapora göre, 2020 yılında yaşanan iş cinayetlerinin aylara göre dağılımı şöyle:

Ocak ayında en az 114 işçi, şubat ayında en az 133 işçi, mart ayında en az 113 işçi, nisan ayında en az 221 işçi, mayıs ayında en az 165 işçi ve Haziran ayında en az 188 işçi yaşamını yitirdi. Böylece 2020 yılının ilk yarısında iş cinayetlerinde en az 934 işçi yaşamını yitirdi.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde kurulu Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında 3 Temmuz günü meydana gelen patlamalar sonucu 7 işçi arkadaşımız hayatını kaybetti, 128 işçi arkadaşımız yaralandı. Ölen arkadaşlarımızın ailelerine, mesai arkadaşlarına ve Türkiye işçi sınıfına başsağlığı diliyoruz…

Coşkunlar bir aile şirketi ve birden fazla benzer isimli şirket bulunuyor. Bu şirketlerde tespit edebildiğimiz kadarıyla son 13 yılda 8 patlama yaşandı, 5 işçi hayatını kaybetti ve yaklaşık 100 işçi de yaralandı.

Geçtiğimiz yıllarda fabrikayı incelemeye giden uzmanların aktarımlarına göre de “işletme binaları patlayıcı bir maddenin üretildiği bir fabrikadan çok tavuk çiftliğini andıran binalardan oluşmaktadır”. Hemen hemen her yönden ciddi eksiklikler barındıran fabrikanın bu zamana kadar nasıl faaliyette olduğunu ise devlet ve sermaye örgütleriyle ilişkisinde aramak gerekiyor. Zira patlama sonrası MÜSİAD Başkanları, fabrikanın sahibi ve aynı zamanda MÜSİAD Sakarya İl Başkanı olan Yaşar Coşkun’a desteğe geldiler, hem de hala arama kurtarma çalışmaları devam ederken ve onca gözyaşı-acı varken yemekli bir görüntü ile karşılaştık. Diğer yandan Yaşar Coşkun’un devletin yerel ve merkezi erkanıyla fotoğrafları ve görüşmeleri de basına yansıdı.

Bu ilişkilerden çıkardığımız sonuç, bugüne kadar fabrikada yaşanılanlara göz yumulduğu ve bu işçi katliamına adeta davetiye çıkarıldığıdır.

İSİG Meclisi olarak, iş cinayetlerine karşı sessiz kalmayacağımızın ve İSİG mücadelesinin bölge bölge işyeri işyeri örülmesi noktasında üzerimize düşenleri yapacağımızın da tekrar altını çizelim.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.