Hatay Reyhanlı’da Bomba Yüklü Araç Patladı: 3 Kişi Yaşamını Yitirdi

0 231
image_pdf

Kaymakamlık binasına 750 metre mesafede park eden bir araçta yaşanan patlama sonucu Suriye uyruklu 3 kişi yaşamını yitirdi

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Yeni Mahalle Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerinde park halindeki bir araç 13 sularında patlayarak alev topuna dönüştü. Kaymakamlık binasına 750 metre mesafedeki araçta yaşanan patlama sonucu Suriye uyruklu 3 kişi yaşamını yitirdi.

Bombayı yerleştirenlerin ne hedefle hareket ettiği bilinmiyor ancak Hatay ve özel olarak da Reyhanlı, Suriye savaşının başlamasının ardından, hala aydınlatılmamış katliamlardan cihatçı örgütler arası hesaplaşmalara pek çok kanlı eyleme sahne oldu. ilk tespitlere göre araçtaki 3 Suriyeliden 2’si hayatını kaybetti. Diğer yaralı hastaneye kaldırıldı” şeklinde konuştu.

  • Reyhanlı iki patlamaya daha sahne olmuştu

Reyhanlı, 11 Mayıs 2013’te de bomba yüklü araçlarla düzenlenen büyük bir saldırıya hedef olmuş, 53 kişi yaşamını yitirmişti. Kimsenin üstlenmediği saldırı üzerindeki sır perdesi hala aralanmış değil. Yargılamalar sonucu saldırının Suriye istihbaratı ile bağlantılı bir örgüt tarafından gerçekleştirildiği savunulsa da, sıkı MİT kontrolü altındaki sınır hattı ve ilçelerde böylesi büyük bir bombalı araç hareketliliğinin nasıl yaşandığı hala aydınlatılmayı bekliyor.

Reyhanlı’da 6 Temmuz 2016’da bir başka patlama daha yaşanmış, bomba, kaldıkları evde bombalı düzenek hazırlayan iki cihatçının elinde patlamıştı. Hedefine ulaşamadan patlayan bomba iki cihatçının ölümüne yol açmıştı.

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya da cihatçı örgütler arası hesaplaşmalarda, cihatçı komutanları hedef alan bombalı araç saldırılarına sahne olmuştu.

  • Sınır hattı cihatçı örgütlerin elinde

Suriye savaşının başlamasının ardından sığınmacıların yanı sıra cihatçı örgütlerin ve ailelerinin de cephe gerisindeki sığınağına dönüşen Reyhanlı’da Suriyeli nüfusu yerli nüfustan daha kalabalık. İlçe, sınır hattının neredeyse tamamı Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütünün kontrolünde olan İdlip vilayetine komşu. Suriye ordusunun operasyonları karşısında TSK gözlem noktalarının fiili koruması altında olan HTŞ, Türkiye tarafından da resmen terör örgütü kabul ediliyor.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.