Hapishanelerdeki Koronavirüs Vakasını Duyuran Gergerlioğluna Soruşturma

0 132
image_pdf

Sosyal medya hesabı üzerinden Sincan Kapalı Cezaevi’nde bir tutuklunun koronavirüse yakalandığını yazan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında soruşturma açıldı.

Hakkında açılan soruşturmayı değerlendiren Gergerlioğlu, “Düşünün bir hastanın koronavirüs bölümünde yattığını sosyal medyadan duyurduğum için hakkımda soruşturma başlatıldı. Bu dünyanın başka neresinde vardır? Burası nasıl bir ülke anlamak mümkün değil” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son bir haftada sosyal medyada provokatif paylaşım yapan bin 748 hesap tespit edildiğini açıkladı. Soylu, provokatif paylaşım yapan 410 kişinin de gözaltına alındığını söyledi.

24 Mart’ta Gergerlioğlu Sincan Cezaevi’nde bulunan 70 yaşındaki bir tutuklunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını sosyal medya hesabından yazdı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gergerlioğlu’na “halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak” suçundan soruşturma açtı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamayla, Sincan Kapalı Cezaevi’ndeki bir tutukluda koronavirüse rastlandığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını, kronik rahatsızlığı nedeniyle bir tutuklunun 22 Mart’ta Ankara Şehir Hastanesine sevk edilerek gerekli test ve tetkiklerinin yaptırıldığı açıklamıştı.

  • Mahpuslar ve yakınları diken üstünde

Cezaevlerini yakından takip ettiklerini dile getiren Gergerlioğlu, “Bize gelen haber, doğruluğundan emin olduğum bir haberdi. Sincan Cezaevi’nden 70 yaşlarında Arif Yıldırım isminde bir mahpusun hastaneye kaldırıldığı ve korona servisinde yattığı bilgisi verilmişti. Biz de bunu kamuoyuna iletmiştik”dedi. Cezaevindeki insanların büyük bir tehlike altında olduğunu bu nedenle de mahpus yakınlarının diken üstünde olduğunu hatırlatan Gergerlioğlu bu konuyla ilgili medyadan hakkında soruşturma başlatıldığını öğrendiğini söyledi.

Gergerlioğlu bahsi geçen hastayla ilgili bu gün bilgi alma sürecini ise şöyle anlattı. “Bu gün tekrar şehir hastanesi yetkililerini aradım. Uzun süre yetkili birimlere bağlamamaya çalıştılar. İlgili bölüm benimle görüşmeyi reddetti. Düşünün; milletvekili olduğum halde bir saat kadar yetkililere bağlanamadım. Israr etmem sonucunda bir yetkiliye bağlanıp bilgi istedim. Arif Yıldırım isimli Sincan Cezaevi’nde yatan mahpusun 23 Mart günü Bilkent Şehir Hastanesi koronavirüs nöroloji yoğun bakımı bölümüne yatırıldığını kabul ettiler. Bana aktardıklarına göre koronavirüs menfi (olumsuz) olarak çıkmış ama tabi burada soru işareti şu: Eğer sonuç menfiyse hasta koronavirüs yoğun bakımından neden çıkartılmıyor? Buna bir cevap bulamadık, sonuç negatifse hasta neden orada takip ediliyor” dedi.

  • Gergerlioğlu, Sağlık Bakanlığı’na seslendi: “Lütfen şeffaf olun, halktan bilgi gizlemeyin”

Hastanın genel durumu hakkında bilgi alamadığını belirten Gergerlioğlu, Sağlık Bakanlığı’na seslendi: “Lütfen şeffaf olun, halktan bilgi gizlemeyin. Ben vaka ve ölüm sayısının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Düşünün bir hastanın koronavirüs bölümünde yattığını sosyal medyadan duyurduğum için hakkımda soruşturma başlatıldı. Bu dünyanın başka neresinde vardır? Burası nasıl bir ülke anlamak mümkün değil. Demokratik bir ülkede bilgi verenler hakkında soruşturma başlatmak hayal bile edilemeyecek bir şeydir” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.