Halk düşmanı AKP’nin jandarması madencilere saldırdı

0 186
image_pdf

Manisa Soma’da 8 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik işçilerinin bugün başlattığı Ankara yürüyüşü engellendi. Soma ve Ermenek’te bir araya gelen işçilerin önü asker ve polisler tarafından kesildi. Ermenek’te halk düşmanı AKP’nin  jandarması yürümek isteyen işçi ve ailelerine biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Bir işçi gözaltına alındı, bir işçi yaralandı. İşçilerin bekleyişi sürüyor.

Gelişmeleri ve müdahale görüntülerini Bağımsız Maden-İş Sendikası Twitter’dan paylaşıyor.

Valiliğin, yürüyüş için toplanan maden işçilerine, “İşveren ile taleplerinizi konuşuyoruz. Yürüyüşünüze ara verin, bize süre verin” dediği öğrenilirken, Bağımsız Maden İş Sendikası’ndan bir heyet ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu konuya ilişkin kaymakam ile görüşüyor.

  • 8 yıllık alacaklarını istiyorlar

8 yıllık alacakları için Soma’dan yola çıkacak madenciler, yürüdükleri her 1 kilometreyi Soma Katliamı’nda yaşamını yitiren 301 işçiye adayacaklarını belirtmişti. Manisa Valiliği’nin 6-20 Ekim tarihleri arasında aldığı toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasaklama kararına karşın işçiler kararlılığını bildimiş, Bağımsız Maden-İş Sendikası Twitter’dan şu mesajı paylaşmıştı:

“Biz direndik, kazandık. İşçinin hak aramasını yasaklayan devlet zenginleri koruyor, hep birlikte yürüyeceğiz.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.