“Hakkımızı engelleyen emniyet güçlerine sesleniyorum, barikatları kaldırın, parkı açın”

0 192
image_pdf

Baro başkanları, çoklu baro kanunun Meclis’te kabulünün ardından eylemlerini Kuğulu Park’a taşıdı. Parkın etrafı bariyerlerle çevrildi. Milletvekilleri polis bariyerini yok sayarak yıktı.

Çoklu baro kanunun Meclis’te kabul edilmesinin ardından baro başkanları eylemlerini Kuğulu Park’a taşıdı. Başkanların oturma eylemnin ardından çevreyi abluka altına alan polis, parkın etrafını bariyerlerle çevirdi. Avukatlar ve  gazeteciler de dahil olmak üzere kimseyi içeri sokmayan polis ile yurttaşlar arasında arbede yaşandı.

Baro başkanlarının nöbetlerini taşıdıkları Kuğulu Park’ta gazetecileri uzun süre parka almayan polis daha sonra “turkuaz kart” şartı koydu. Gazeteciler ise duruma “Biz gazeteci olduğumuzu size ispat etmek zorunda değiliz!” sözleriyle tepki gösterdi.

Kuğulu Park’ta barikatın dışında sayısı giderek artan vatandaş ve avukat ile vekiller Erkan Baş, Ahmet Şık ve Oya Ersoy’a polisin kısa süreli bir saldırısı oldu. Milletvekilleri kamusal alan olan parkın kapatılmasının kanunlara ayrıkı olduğunu belirterek barikatı yıktı. Barikatların yıkılması sonrası dışarıda bekleyen yurttaşlar ve gazeteciler parka girdi. Polis alana girenleri engellemek için saldırdı.

Polis tarafından çekilen ek bariyerle avukatların baro başkanlarının yanına gitmesi engellendi. Emniyet amiriyle tartışan CHP’li Tanal, “Yazılı gerekçe gösterin. Kamu parkını bu şekilde kapatamazsınız,” diyerek duruma tepki gösterdi.

“Sosyal mesafe uyarısı”

Parkın etrafını tümüyle bariyerlerle çevirerek kapatan polis, yurttaşlara sosya mesafe uyarısında bulundu. Dar alanda sosyal mesafenin korunamayacağını söyleyen yurttaşlar bariyerlerin kaldırılmasını talep etti. Kalabalıktan bir kişi polis “Hakkımızı engelleyen emniyet güçlerine sesleniyorum. Hem bizim sağlığımızı hem kendi sağlığınızı tehlikeye atıyorsunuz. Barikatları kaldırın, parkı açın” diyerek seslendi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.