Galataport’ta Covid-19 cinayeti: Hasan Oğuz Son Yolculuğuna Ugurladı

0 225
image_pdf

Galataport şantiyesindeki Covid-19 salgınına rağmen çalışmaya zorlanan Hasan Oğuz hayatını kaybetti. Dev Yapı-İş Avrupa Yakası Temsilcisi Hasan Oğuz’u bugün ailesi, inşaat işçileri, yoldaşları, dostları Habibler Yayla Mezarlığı’nda “Mücadelesini sürdüreceğiz” diyerek son yolculuğuna uğurladı.

Dev Yapı-İş Sendikası’nın Hasan Oğuz’un hayatını kaybetmesinin ardından yaptığı açıklamada, “DEV YAPI-İŞ Avrupa Yakası temsilcimiz, genç işçi önderi Hasan Oğuz’u “bulaşıcı hastalık” sebebiyle yitirdik.

Hasan Oğuz, 20 Mart günü işçilerin COVID-19’a karşı hiçbir önlem alınmadığı gerekçesiyle iş bıraktığı Galataport şantiyesinde çalışıyordu. Şantiye’de 3 Nisan günü 3 pozitif vaka çıkmasına rağmen üretin durdurulmamış, işçiler çalışmaya zorlanmıştı. Hasan 7 Nisan günü kalp krizi geçirdi. Tüm belirtileri COVID-19’du ve o yönde tedavi uygulandı. Hasan’ın raporlarında ölüm sebebi olarak “bulaşıcı hastalık” yazıyor.

  • BİR ARKADAŞIMIZDA DAHA KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Hasan Oğuz’un cenazesinde konuşan Dev Yapı-İş Başkanı Özgür Karabulut, “Bu şantiyeler bizi yok edecek, öldürecek dedik. İnsanlık dışı koşullarda çalışıyoruz ve yattığımız yataklar, koğuşlar ve çalışma ortamlarımız sağlıklı değil dedik. Bunlara önlem alınmazsa her gün bir arkadaşımız yaşamını yitirebilir dedik. 3 Nisan’da Galataport şantiyesinde 3 işçide pozitif vaka tespit edildi.

Bu şantiyeleri durdurun. Bunların yaşam için, insanlık için hiçbir yararı yok. Ama sesimizi dinlemediler. Hasan kalp krizi geçirdi. Kalp krizinin sebebi şantiyedeki virüs salgınıydı. Ona bünyesi dayanmadı. Öfkesi, bilinci buna çare üretemedi ve kalp krizi geçirdi. Yaşam mücadelesi verdiği süre içinde şantiyede bir arkadaşımızda daha koronavirüs tespit edildi. Tekrar uyarıyoruz, önlem alın başka Hasanlar yaşamını yitirmesin. Hasanımızı aldınız, başka arkadaşlarımız, başka inşaat işçileri yaşamını yitirmesin. Buradan Hasan’a söz veriyoruz. Sen rahat uyu. Senin bayrağını, senin mücadeleni yürütecek genç inşaat işçileri var. Bugün şantiyende iş bırakma yaptılar. Yarın da o ölüm saçan şantiyeyi durdurmak için çalışacaklar” dedi.


image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.