Fındıklı’da halk, çayda kota kontenjan uygulamasını protesto etti

0 63
image_pdf

ÇAYKUR’un kota, kontenjan uygulamasını protesto eden Fındıklı halkı, Rize-Artvin karayolu yan yolunu trafiğe kapattı.

ÇAYKUR’un kontenjan uygulamasına yönelik tepkiler sürüyor. Artvin’in Kemalpaşa, Hopa ile Rize’nin Çayeli ilçelerinin ardından Rize’nin Fındıklı ilçesinde çay üreticileri sokağa çıktı.

Kota ve kontenjan uygulamasıyla üreticinin çayını ÇAYKUR’un almaması sonucu çay üreticileri zor günler geçiriyor. Özel sektörün bu durumdan faydalanarak 3 lira 87 kuruş olan çay fiyatını 2 lira 80 kuraşa çekerek çay üreticilerini açlığa ve yoksulluğa mahküm etmeye çalışıyor. 1987 yılında yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle açıklanan taban fiyatın altında çay alımı yapamayan özel sektör, AKP iktidarı tarafından 2006 yılında bu kararname yürürlükten kaldırılarak özel sektörün üreticiyi daha fazla sömürmesinin yolu açılmış oldu.

Çayda uygulanan kota ve kontenjan uygulamasını protesot eden Fındıklı halkı bugün sokağa çıkarak durumu protesto etti. Pankart ve dövizlerle meydanda toplanan çay üreticileri, burada yaptıkları açıklamanın ardından Rize-Artvin karayolu yan yolunu bir süre trafiğe kapatarak topladıkları çayları yola döktüler.

Çay üreticileri “Çayda sömürüye son”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Çayda kotaya kontenjana son” sloganlarını atarak eylemlerini sonlandırdı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.