Filistinli siyasi tutuklu Maher al-Akhras’ın durumu ağırlaştı

0 105
image_pdf

Filistinli Maher Al-Akhras, Siyonist işgal rejiminin uyguladığı idari gözaltına alınmayı protesto etmek için 102 gündür Açlık grevinde. Filistinli siyasi tutuklu Mahir el-Ahras’ın durumu ağırlaştı. 49 yaşındaki Maher Al-Akhras’ın devamlı olarak eklem, karın ve baş ağrısı çektiği, vücudunun çok fazla sıvı ve tuz kaybettiği ve hareket edemez hale geldiği aktarılıyor.

′Maher Al-Akhras mesajı “Tek şartım özgürlük ya da ölüm. Ya çocuklarımla özgürce yaşayacağım ya da yalan adalet adına öldürüleceğim.”

Akhras’ın eşi Taghreed yerel basına yaptığı açıklamada, kocasının ara sıra komaya girdiğini ve kalpte ve gözlerinde kasılmalar ve ağrı çektiğini söyledi.

  • İDARİ GÖZALTI UYGULAMASI NEDİR?

Ekim ayında, siyonist rejimin Yüksek Mahkemesi, Akhras’ın serbest bırakılmasına yönelik yasal dilekçesini reddetti. Ancak Pazartesi günü mahkeme, mahkumun idari tutukluluğunun 26 Kasım’a kadar sürecek dört aylık bir sürenin ardından sona ermesine karar verdi.

49 yaşındaki Akhras, Temmuz ayında tutuklandı ve şu anda bulunduğu Kaplan Tıp Merkezi’nde Eylül ayında hastaneye kaldırıldı. 27 Temmuz’da tutuklandığı gün yiyecek ve içecek almayı bıraktı.

İdari gözaltı ilk olarak Filistin’de İngiliz Mandası altında uygulandı ve o zamandan beri İsrail tarafından kabul edildi ve hala uygulanıyor.

Filistinli tutukluların hakları grubu Addameer’e göre, 4.400 Filistinli gözaltına alındı Ekim ayı itibarıyla İsrail tarafından, 350’si idari gözetim altına alındı.

Birçok Filistinli mahkum, uygulamayı protesto etmek için açlık grevine başvurdu.

1971 yılında işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin şehri yakınlarındaki Salileh köyünde doğan altı çocuk babası Akhras, İsrail yetkilileri tarafından 18 yaşından beri en az beş kez toplamda en az beş yıl hapse atıldı.

1989’da yedi ay, 2004’te başlayarak iki yıl, 2009’da başlayan 16 ay, 2018’de 11 ay ve en son Temmuz’da gözaltına alındı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.