Filistin için eylem: “Elbit Silahları, İsrail Öldürüyor” yazılı pankartlar açtılar

0 151
image_pdf

Eylemciler “Dilekçe ve protestolar işe yaramıyor, bu yüzden meseleleri kendi elimize almak ve bu ölüm fabrikalarını sonsuza dek kapatmak için doğrudan eylemde bulunmak bizim ahlaki yükümlülüğümüzdür” dediler.

“FİLİSTİN HAKLARI” aktivistleri bugün Staffordshire’da İsrail’e ait bir silah fabrikasının çatısını işgal ederek Gazze’de kullanılmış ölümcül silahların üretimini yine durdurdu.

Eylemciler eylem sürecini başından itibaren görüntülediler.

İngiliz Morning Star Gazetesi’nin haberine göre aktivistler Elbit Systems’ın Shenstone’daki UAV Engines fabrikasının çatısına tırmandılar, camları kırdılar ve sitenin açılmasını engellediler.

Protestocular, tüm erişimi engellemek için fabrikanın kapılarını zincirlediler, alana dönük saldırdılar yaptılar, binaya kan kırmızısı boya serptiler ve “Elbit’i Kapat” ve “Elbit Silahları: İsrail Öldürüyor” yazılı pankartlar açtılar.

Doğrudan eylem ağı, İngiltere’yi terkedene kadar İsrail silah şirketini hedef almaya devam edeceğine dair söz verdi.

Geçen Eylül ayında da aynı şantiyede üç günlük bir işgal yapılmış ve şirkete tahmini 145.000 sterlinlik zarar verilmişti.

Filistin Eylemi’nin bir üyesi, “Geri döndük. Ve bu bir kez daha, savaşın ahlaksız vurguncularına ve insanlığa karşı suç işleyenlere, Elbit’in ölümcül silah fabrikaları zinciri Birleşik Krallık’tan kovulana kadar uzaklaşmayacağımızın açık ve sarsılmaz bir mesaj veriyoruz” dedi.

Eylemci: “Dilekçe ve protestolar işe yaramıyor, bu yüzden meseleleri kendi elimize almak ve bu ölüm fabrikalarını sonsuza dek kapatmak için doğrudan eylemde bulunmak bizim ahlaki yükümlülüğümüzdür” ifadelerini kullandı.

Elbit şirketi, İsrail ordusu tarafından kullanılan dronların yüzde 85’ini sağlıyor ve Shenstone fabrikasından gelen motorlar, firmanın Hermes 450 insansız hava aracına (UAV) güç sağlıyor.

Elbit insansız hava araçları, 2014’te Gazze’ye düzenlenen ve 551’i çocuk 2.200’den fazla Filistinlinin öldürüldüğü 51 günlük saldırı sırasında yoğun bir şekilde kullanıldı.

Elbit, ürünlerini savaşta test edilmiş olarak pazarlıyor ve “üstün yeteneklerinin” İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından onbinlerce operasyonel kullanımla kanıtlandığını söylüyor.

Elbit, son 16 yılda Britanya’da büyük bir varlık oluşturdu ve İngiltere ve Galler’de dört fabrika da dahil olmak üzere 10 tesis açtı.

İngiliz hükümeti 2018’den bu yana şirketten 46 milyon sterlin değerinde askeri teçhizat satın aldı.

Geçen ay, Savunma Bakanlığı, firmayla yeni gözetim teknolojisi için 102 milyon sterlinlik bir sözleşme yaptı. Bu teknoloji kullanıcılarına “cephe hattındaki askerlerin düşman hedeflerini saniyeler içinde tespit etmesine ve bunlara müdahale etmesine olanak tanıyor.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.