Fikriye Özbek: Ben öldürmeseydim o beni öldürecekti” dedi.

0 148
image_pdf

Adana’da 2 Eylül gecesi kendisine şiddet uygulayan eşi Hakan Özbek’i öldürdüğü gerekçesi ile gözaltına alınan Fikriye Özbek, çıkarıldığı Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesince tutuklandı.

Fikriye Özbek sorgusu sırasında “Eşim sürekli bana işkence ediyordu. Beni sakat olan annem ile tehdit ediyordu. Sürekli alkol kullanıyordu. Psikolojik sorunları olan bir insandı.

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde yaşayan Fikriye Özbek, gece saat 03:00 sıralarında evli olduğu Hakan Özbek tarafından şiddete maruz bırakıldı.

Fikriye bunun üzerine kendisini korumak için erkeğe ait pompalı tüfekle Özbek’i vurdu.

Ardından yakınlarını arayıp olanları anlatan Fikriye, teslim olmak istediğini söyledi.

İhbar üzerine olay yerine sevk edilen sağlık ve polis ekiplerinin yaptığı kontrolde, Hakan Özbek´in öldüğü belirlendi.

Fikriye, yakınlarına, “Ben öldürmeseydim, o beni öldürecekti” dedi.

Gözaltına alınan Fikriye’nin polise verdiği ilk ifadesinde, öldürmek maksatlı ateş etmediğini söylediği aktarıldı.

Özbek’in cesedi, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’nun morguna kaldırıldı.

Özbek’in ölümüne ilişkin polis soruşturması sürüyor.

Fikriye Özbek’in müdafiliğini üstlenen avukatlardan Av. Rojda Yıldırım, “Dosya kapsamı, sıcağı sıcağına alınan müvekkilin ifadesi ile tanıkların verdikleri beyanlar bire bir örtüşmektedir. Bu olayın cinayet değil, intihar olduğu çok açıktır. Eşi tarafından yıllardır her türlü şiddete maruz kalmış bir kadın, kocasının komplosu ile katil gibi gösterilmek istenmiştir. Müvekkilimle tutuklanmadan önce yapmış olduğumuz görüşmede, kendisinin gözlerinde adeta kurbanlık bir koyunun gözlerindeki korkuyu gördüm. Sürekli kadın cinayetlerinin gündem olduğu bir ülkede, kadının ölmedi diye cezalandırılması ve meşru müdafaa hakkının kabul edilmemesi benim ve aslında tüm kadınların vicdanını yaralamaktadır. Bizce iç hukuk normu halinde gelen AİHS’in 5. maddesinde belirtilen tutuklanma şartları oluşmamıştır. Tutuklanmaya gerekçe olarak delillerin toplanmaması gösterilmiştir. İlerleyen aşamalarda müvekkilimin serbest bırakılacağını ve beraat edeceğini düşünüyoruz. Bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Fikriye’nin avukatlarından, Adana Kadın Platformu üyesi Av. Sevil Aracı Bek de “Bu davada şüpheli olarak gösterilen Fikriye, çok açıktır ki olayın faili değil mağdurudur. Kadınları şiddet karşısında çaresiz bırakanlar, gerekli önlem ve tedbirleri almayanlar, şiddeti önlemeyenler bu ölümün de sorumlusudur. Fikriye sıkışıp kaldığı şiddet sarmalından canını son anda kurtarabilmiştir. Bizler hem Fikriye’nin yanında olmaya hem de onunla birlikte adalet mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Hiçbir kız kardeşimizi yalnız bırakmayacağız” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.