İSİG: Ağustos’ta 208, son 8 ayda 1306 işçi yaşamını yitirdi

0 55
image_pdf

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Ağustos ayında 208, yılın ilk 8 ayında ise 1306 işçinin, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Ağustos ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre geçtiğimiz ay içerisinde 208 işçi, yılın ilk 8 ayında ise toplam toplam 1306 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yüzlerce işçinin yaşamını yitirdiği, binlercesinin de hastalandığı belirtilen raporda, bugüne kadar salgının en çok işçi ve emekçileri vurduğu kaydedildi.

  • 224 İŞÇİ ÇALIŞIRKEN SALGINA YAKALANDI

Salgından kaynaklı yaşamını yitiren işçilerin çoğunun kimlik bilgilerine ulaşılmadığına dikkat çekilen raporda, “Şu ana kadar tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 224 işçi çalışırken Covid-19 hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti. Salgından kaynaklı şu ana kadar resmi olarak 6472 ölüm açıklandı ve bu ölümlerin yaklaşık yüzde 10’una dair bilgimiz bulunuyor. 224 işçi ölümü de bu bilgi ışığında tespit edebildiklerimiz. Gerek bilgimiz olmayan resmi yüzde 90 ölüm gerek salgın sonucu ölen ama kayıtlara salgın olarak kaydedilmeyenleri de düşündüğümüzde salgının ortaya çıkardığı işçi kırımının boyutlarını daha iyi anlayabiliriz” denildi.

  • ALINMAYAN ÖNLEMLER, İŞSİZLİK, AÇLIK VE ARTAN İŞ CİNAYETLERİ

Fabrikalarda, şantiyelerde, tarım alanlarında ve bir çok sektörde salgına karşı hiçbir önlem alınmadığı belirtilen raporda, şunları kaydedildi: “Bu gerçeklere rağmen Kovid-19, SGK Genelgesi ile iş kazası/meslek hastalığı olarak tanınmadı. İşçiler ve aileleri devlet tarafından da korunmasız bırakıldı. Salgın döneminde işçi sınıfına karşı işlenen suçlar arttı. Salgına karşı alınmayan önlemler, işsizlik, açlık ve artan iş cinayetleri. Emek hareketinin ana gövdesi de bu süreçte ‘bekle ve gör’ ve ‘kendini koruma’ politikalarını benimsedi. Hatta milli-yerli ekonomiye zarar vermemek için Covid-19’u salt salgın olarak değerlendirme, iş kazası olarak görmeme gibi uçlara savrulan sendikal odaklar dahi bulunmaktadır.”

  • 8 AYDA 1306 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

2020 yılının il 8 ayında 1306 işçinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen raporda, yaşanan iş cinayetlerinin aylara göre dağılımı şöyle oldu: “Ocak ayında en az 114 işçi, Şubat ayında en az 133 işçi, Mart ayında en az 113 işçi, Nisan ayında en az 221 işçi, Mayıs ayında en az 165 işçi, Haziran ayında en az 188 işçi, Temmuz ayında en az 164 işçi ve Ağustos ayında ise en az 208 işçi hayatını kaybetti.”

  • AĞUSTOS’TA 208 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Rapora göre, Ağustos’ta yaşamını yitiren 208 işçiden 172’si işçi ve memur, 36’sı ise çiftçi. Yaşamını yitirenlerin 16’sı kadın, 185’i erkek ve 7’si ise çocuk işçi oldu.

Yaşamını yitiren kadın işçilerin tarım, kimya, tekstil, ticaret, metal, sağlık ve genel işler işkollarında çalıştıkları belirtildi. 208 işçiden 9’unun Suriyeli, 1’i Afganistanlı, 1’i Nepal ve 1 kişinin de Özbekistanlı olduğu belirtilen raporda, bu işçilerden 3’ünün de sendikalı oldukları kaydedildi.

  • İŞÇİ CİNAYETLERİNİN KENTLERE GÖRE DAĞILIMI

Raporda ölümlerin sırasıyla en çok tarım, inşaat, ticaret/büro, sağlık, taşımacılık, metal, belediye/genel işler ve tekstil işkollarında meydana geldiği de belirtildi.

İş cinayetlerinin kentlere göre dağılımı ise şöyle: “13 ölüm Manisa’da; 1’er  ölüm Samsun ve Urfa’da; 10’ar ölüm Ankara ve İstanbul’da; 9 ölüm Diyarbakır’da; 8’er ölüm Adana ve Antalya’da; 7 ölüm Gaziantep’te; 6 ölüm Bursa’da; 5’er ölüm Erzurum, Denizli, Hatay, İzmir, Ordu ve Tokat’ta; 4’er ölüm Ağrı, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya ve Tekirdağ’da; 3’er ölüm Eskişehir, Mersin, Muğla, Sakarya’da; 2’şer ölüm Aksaray, Artvin, Aydın, Bingöl, Edirne, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Karabük, Malatya, Mardin, Şırnak, Trabzon ve Van’da; 1’er ölüm Bayburt, Bilecik, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Isparta, Karaman, Kars, Kastamonu, Nevşehir, Sinop, Sivas, Tunceli, Uşak, Yalova, Yozgat, Zonguldak, Arnavutluk, Azerbaycan ve Sırbistan’da yaşandı.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.