F Oturumu 352. Hafta: Wenicke-Korsakoff’lu Mahpuslar Serbest Bırakılsın

0 432
image_pdf

F Oturumu 352. Hafta: Wenicke-Korsakoff’lu mahpuslar serbest bırakılsın

19-22 Aralık 2000 yılında hapishaneleri ‘dize getirmek’ amacıyla gerçekleştirilen katliamın 18. Yıldönümü..
Hapishanelerdeki hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek ve serbest bırakılmaları talebiyle gerçekleştirilen F oturumlarının 352. hafta eyleminde insan hakları savunucuları, 19 Aralık 2000 hapishaneler katliamının tanıkları ve aynı zamanda halen hapishanelerde yaşam mücadelesi veren wernicke-korsakoff’lu mahpuslardan, Kemal Gömi, Mehmet Ali Çelebi, Kemal Özelmalı ve Aslıhan Gençay’ın durumunu kamuoyu ile paylaşmak amacıyla bir araya geldi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde yoğun polis ablukası altında toplanan yurttaşlar, “Wernicke-Korsakoff’lu hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankartlar açtı. Eylemde ayrıca hapishanelerdeki birçok hasta mahpusun fotoğrafları da taşındı.

“TÜRKİYE TARİHİNDE KARA BİR LEKE: 19-22 ARALIK HAPİSHANELER KATLİAMI”

Basın açıklamasını 351. haftada basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu adına Hatice Onaran okudu. “Hayata Dönüş” adı verilen ve Türkiye tarihinde kara bir leke olan 19-22 Aralık katliamının yıldönümünde olduklarını dile getiren Onaran, 20 hapishanede eş zamanlı gerçekleştirilen bu saldırıların, kimliksizleştirme ve tecrit politikalarına süresiz açlık grevi ve ölüm orucu eylemleriyle karşılık veren devrimci tutsakların iradesini teslim alma amacını taşıdığına işaret etti. 122 kişinin bu saldırılar ve sonrasındaki süreçte hayatını kaybettiğini aktaran Onaran, zorla müdahale sonrasında Türkiye genelinde 500’e yakın mahpusun hafıza ve denge problemi ile kendini gösteren Wernicke-Korsakoff sendromuna yakalandığını hatırlattı.

Wenicke-Korsakoff’a yakalanarak bedensel bütünlüğünü kaybetmiş 34 mahpusun halen hapiste tutulduğuna dikkat çeken Onaran, katliamda bu hastalığa yakalanan ve halen hapiste tutulan mahpuslardan, Kemal Gömi, Mehmet Ali Çelebi, Kemal Özelmalı ve Aslıhan Gençay’ın durumunu paylaştı. Onaran, şu bilgileri aktardı:

“İLERLEYEN HASTALIĞI NEDENİYLE HERKESİ AJAN, PROVOKATÖR OLARAK GÖRÜYOR”

“47 yaşındaki Kemal Gömi, müebbet hükümlü mahpus olarak 1992 yılından bu yana hapishanededir. 2000 yılında Kandıra hapishanesinde 270 gün ölüm orucunda kalmıştır. Bunun sonucunda Wernicke-Korsakoff sendromuna yakalanmış ve sinir sistemleri bozularak ağır şizofreni hasta haline gelmiştir. Ziyaretine giden aile üyelerini bile tanıyamayan ve hastaneden 11 kez hapishanede kalamaz raporu alan Kemal Gömi şimdilerde yaşamını Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tek kişilik bir hücrede geçirmektedir. Mehmet Ali Çelebi 1996 yılında yaptığı ölüm orucu eylemi sonrasında Wernicke-Korsakoff sendromuna yakalandığı ve aynı zamanda şizofreni tanısı da konularak tahliye edilmiştir. Ancak Mehmet Ali Çelebi, 2012 yılında Yargıtay’da dosyasının müebbet hapis cezası olarak onanmasının ardından yeniden tutuklanmıştır. Wernicke-Korsakoff ve şizofreni hastası Çelebi, ilerleyen hastalığı sebebiyle herkesi ajan, provokatör ve polis olarak görüyor. Günlük yaşantısında toz ve mikrop takıntısı var. Hava tozlu olur diye havalandırmaya çıkmıyor, çamaşırlarını dışarıya asmıyor, başkalarının eşyalarına dokunmuyor. Kullandığı her eşyanın sağlığına zararlı olduğunu düşünüyor.

“İNFAZIN ERTELENMESİ TOPLUM GÜVENLİĞİ BAKIMINDAN TEHLİKELİ’ DENİLEREK TAHLİYE EDİLMEDİ”

“Tekirdağ 2 Nolu F Tipi hapishanesinde tutulan Mehmet Ali Çelebi, 20 yaşından sonrasını hatırlamayan ve konulan rahatsızlık tanılarına rağmen cezası ortadan kaldırılmayan Çelebi’nin infazının ertelenmesi için 19 Şubat 2013’te savcılığa dilekçe verilmesine rağmen savcının “Cezasının infazının ertelenmesi toplum güvenliği bakımından tehlikeli” denilerek tahliye edilmemiştir.

“WERNİCKE-KORSAKOFF’LU ÖZELMALI, ADLİ TIPA SEVK EDİLEBİLMEK İÇİN 2 AYA YAKIN AÇLIK GREVİ YAPTI. ONU BİLE HATIRLAMAYACAK DURUMDA”

“54 yaşındaki Kemal Özelmalı, 2000 yılında 300 gün sürdürdüğü ölüm orucu sonrasında Wernicke-Korsakoff sendromuna yakalandı. Wernicke-Korsakoff sendromu nedeniyle tek başına kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hapishanede olduğunun bile farkında olmayan Kemal Özelmalı geçtiğimiz aylarda ATK’ya sevk edilmek için 2 aya yakın açlık grevi yapmış, 7 Aralık’ta bilincinin kapanması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Hapishanede kalamaz raporu olan Özelmalı hastaneden çıkarılarak, yeniden Adana Kürkçüler F Tipi Hapishanesi’ne getirildi. Wernicke-Korsakoff sendromunun yanı sıra hareket etmede ve nefes almada zorluk yaşayan Kemal Özelmalı son süreçte açlık grevine girdiğini bile hatırlamamıştı.

“HEP AYNI EZİYET: ÖNCE TAHLİYE SONRA YARGITAY KARARIYLA TUTUKLAMA”

“44 Yaşındaki Aslıhan Gençay, 2000 Yılında Uşak Hapishanesi’nde 240 gün ölüm orucunda kalır, sonrasında Wernicke-Korsakoff sendromuna yakalanır. 2001 Yılında cezasının 6 ay ertelenmesi sonucu tahliye edilir. Nisan 2016 tarihinde Yargıtay’daki davasının sonuçlanmasının ardından tekrar tutuklanan Aslıhan Gençay’ın, Wernicke-Korsakoff sendromu dışında, majör ve manik depresif duygu bozukluğu, migren, boyun ve sırt ağrıları, kronik bronşit, astım, bacaklarda dizden aşağıda sinir ölümü ve dolaşım bozukluğu bulunmaktadır. Rahminde tespit edilen kitlenin ağrı yaptığını ve kanamaya neden olduğunu belirten Gençay halen Tarsus Kampüs Kadın Hapishanesi’nde tutulmaktadır.

19 Aralık saldırısı ve zorla müdahaleler nedeniyle Wernicke-Korsakoff sendromuna yakalanan mahpusların durumlarının endişe verici olduğuna dikkat çeken Onaran, “Adli Tıp Kurumu’nun hastane raporlarını dikkate alarak sorumlu davranmasını; Kemal Gömi, Mehmet Ali Çelebi, Kemal Özelmalı, Aslıhan Gençay ve Wernicke-Korsakoff sendromuna yakalanmış tüm ağır hasta mahpusların serbest bırakılması için gerekli adımların atılmasını” istedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.