Evde Kal’amayan İŞÇİ Haberleri

0 193
image_pdf

Yıldız Holding’e bağlı Kümaş işçileri: Toz altında çalışıyoruz, maske verilmiyor. Kütahya Kümaş Demir Çelik’te çalışan işçiler, “Yıldız Holding sadece Şok Market’te yapmıyor. Toz altında çalışıyoruz, haftada bir maske veriyorlar.” dedi.

TV100 işçileri: Önlem yok, önlem alın diyen tehdit ediliyor. Tv100 emekçileri, salgına karşı alınan tek önlemin kanal binasının girişine konulan dezenfektan olduğunu, servislerde ve mesai boyunca binada sosyal mesafe kurallarına uyulmadığını bildirdi.

İşçiler “Cuma günü Tv100 yönetmenlerinden olan bir çalışanın, yöneticilere bu duruma karşı önlem almaları gerektiğini söyledi. Yönetim, bu itiraz sonucunda yönetmen arkadaşımızı işten çıkardı” diyerek duruma tepki gösterdi.

Boyner depo işçileri: 3 haftadır, haftanın 6 günü sandviç yiyoruz. Boyner/Morhipo Gebze Güzeller deposunda çalışan işçiler, koronavirüs ortaya çıktığından beri işten çıkarmaların başladığını ve haftanın 6 günü ekmek arası yemek verildiğini bildirdi.

İşçiler, “Salgın öne sürülüyor ama yemekhane çalışanları kullandıkları eldivenle her yere dokunuyorlar. Boyner bizleri önemsemiyor. Cumartesileri de çalışıyoruz ve haftanın altı günü sandviç yiyoruz.”

“Müşteriler kargolarına eldivenle dokunduklarını dile getirip korunduklarını söylüyorlar, iade gelen ürüne biz direk temas etmek zorunda kalıyoruz eldiven de sağlanmıyor.” diyerek seslerinin duyulmasını istedi.

Securitas Özel Güvenlik firması 18 güvenlik işçisini işten çıkardı. İstanbul Maslak’ta bulunan Burgan Bankası’na güvenlik işçisi sağlayan Securitas Özel Güvenlik isimli firma banka personellerinin dönüşümlü çalışmaya geçmesi ile birlikte çalışan 18 güvenliği işten çıkardı.

İşçiler,‘’Banka, personelleri için dönüşümlü çalışma sistemine geçtiğini ve güvenlikler için inisiyatifin güvenlik firmasında olduğunu açıkladı. Bunun üzerinde firma 18 işçinin işten çıkarıldığını duyurdu.’’ diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

Ziraat Bankası temizlik işçileri: Temizlik işçisine ve güvenlik görevlisine esnek çalışma hakkı verilmiyor. Mersin Ziraat Bankası temizlik işçileri, banka personellerine dönüşümlü izin, esnek çalışma saatleri ve ek ödeme verilirken kendilerine bu hakların tanınmadığını bildirdi.

İşçiler, “Güvenlik görevlisi ve temizlik personellerine izin hakkı bile vermiyorlar. İtiraz etsek işten çıkartmalarından korkuyoruz.” diyerek seslerinin duyulmasını istedi.

Şok Market, işçileri yürüterek eve servis yaptırmaya başladı. Şok Market, ‘CepteŞok’ ismiyle eve servis uygulamasını başlattı. Sipariş veren kişiler, ağır poşetleri çalışanların yürüyerek getirmesi üzerine Şok Market Boykot diyerek markete tepki gösteriyor.

ŞOK Market Ceo’su Uğur Demirel evden çıksın, ürünleri kendi teslim etsin. Koronavirüs salgını başladığı günden bu yana çalışanları için hiçbir önlem almayan ŞOK yetkilileri, ‘Cepte Şok’ uygulamasıyla çalışanların hayatını tehlikeye atmaya devam ediyor. Şok Market, Cepte Şok uygulamasının başlatılmasının ardından servisi evlere yürüyerek yapmaya itiraz eden bir işçiyi, hakkında işlem başlatmakla tehdit etti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.