ETİ’de Koronavirüs’e Yakalanan İşçi Sayısı 100’ü Geçti

0 155
image_pdf

Daha önce birçok çalışanının Kovid-19’a yakalanması ile gündeme gelen ETİ Bisküvi Fabrikası, Kovid-19 çıkan çalışan sayısının 100’ü geçti.

Başlangıçta az sayıda çalışanda virüs bulunurken üretimi durdurmayan ve güvenliği sağlamayan fabrika çok sayıda çalışana virüs bulaşmasına sebep oldu. Fabrikada test yapılan ve testi pozitif çıkan çalışanlar test yapıldığı gün senelik izne çıkarıldığı için rapor haklarını da kullanamıyorlar. Aynı zamanda hamilelik ve kronik hastalıkları sebebi ile idari izne çıkan çalışanların izni de senelik izin kapsamına alındı. Böylelikle bu işçiler bundan sonra senelik izinlerini kullanmak zorunda kalacak.

Ayrıca firmanın lojistik kısmını oluşturan Sarp Lojistik’te örgütlü Nakliyat-İş Sendikasının firma ile yaptığı 3. dönem toplu sözleşme görüşmeleri arabulucu aşamasında da anlaşmazlıkla sonuçlandı. Sendika 1 Mayıs’ta greve çıkma kararı aldı. Sendika Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 23 Mart tarihli grevi yasaklayan kararının yasal olmadığını, tüm tarafların grev kararlarına saygı göstermesi gerektiğini açıklamasında belirtti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.