Erdoğan BOP Eş Başkanlığını İlan Etti “NATO Zirvesi İçin Brüksel’de

0 705
image_pdf

Erdoğan’ın da katılacağı, 11-12 Temmuz’da Brüksel’de yapılacak olan NATO zirvesi öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg basına açıklamalarda bulunarak Türkiye’nin NATO içerisindeki yerine dair konuştu. Stoltenberg’in açıklamaları, Emperyalist NATO’nun  dünya çapında savaş ve saldırganlığı arttırmak için devasa adımlar attıklarını bir kez daha ortaya koydu.

NATO’dan savaş ve saldırganlık hazırlıkları

Hürriyet’ten İpek Yezdani’ye konuşan Stoltenberg, NATO’nun Atlantik ve Avrupa’da hızlı konuşlanması ve askeri birlikleri harekete geçirebilmesi için iki yeni komutanlık kuracaklarını söyledi. “NATO Teyakkuz Girişimi” adını verdikleri oluşumla, 2020’ye kadar 30 gün içinde harekete geçmeye hazır 30 zırhlı tugay, 30 uçak filosu ve 30 savaş gemisi oluşturmak istediklerini belirten Stoltenberg, Irak’ta da “terörle mücadele” yalanı adı altında yeni bir “NATO eğitim misyonu” kuracaklarını söyledi. Stoltenberg’in sözlerine tüm bunlara Türkiye’nin “katkılarının vazgeçilmez” olduğu vurgusu eşlik etti.

NATO’cu İşgal Ordusunun Görevi Efrin İşgali Sonrası Belirlenmişti ( VJTF )

“Türkiye’nin 2021’de komutasını alacağı Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin (VJTF) önemi nedir?” sorusunu yanıtlayan Stoltenberg şunları ifade etti: “NATO’nun öncü kuvvetleri ya da diğer adıyla VJTF, sayısı 40 bin birliğe çıkarılan genişletilmiş NATO Mukabele Kuvvetleri’nin unsurlarından bir tanesi. VJTF, 5000 birlikten oluşan, çok dilli bir tugay. Bünyesinde kara, hava, deniz ve özel kuvvetler birlikleri yer alıyor. Birkaç gün içinde harekete geçmeye hazır bir askeri birlik olacak. Komutasını, Türkiye, Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, İspanya ve İngiltere dönüşümlü olarak üstlenecek. Bu da Türkiye’nin Avrupa-Atlantik güvenliğine değerli katkılarının bir başka örneği.”

“Türkiye NATO için önemli bir müttefik”

“Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alıyor olması NATO’yu endişelendiriyor mu?” sorusuna ise Stoltenberg, her “müttefikin” hangi teçhizatı alacağının kendi kararı olduğu”nu belirterek, buna karşın “birlikte hava savunma sistemleri üretmek üzere Türkiye ile bir Fransız ve İtalyan konsorsiyumu arasında mutabakat anlaşması imzalanmış olmasını memnuniyetle” karşıladığını ifade etti.

Son dönemde gündeme gelen “Türkiye NATO’dan uzaklaşıyor mu?” sorusuna ise Stoltenberg, Türkiye’nin çok uzun yıllardır NATO’nun “son derece değerli bir müttefiki” olduğunu söyledi. Bunun nedeninin Rusya, Karadeniz, Suriye ve Irak’a olan yakınlık olduğunu itiraf eden Stoltenberg “NATO Türkiye için, Türkiye de NATO için önemlidir” dedi.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.