Dünyanın Bütün Demokratları DİSK Genel Kurulunda Birleşti

0 262
image_pdf

16. DİSK Genel Kurulu Haliç Kongre Merkezinde başladı. Kongreye, DİSK’e bağlı sendika yöneticilerin yanı sıra, 45 ülkeden sendika temsilcileri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekilleri, İYİP İstanbul Milletvekili Ahat Andican, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türk-İş İstanbul Bölge Başkanı Adnan Uyar’ın yanı sıra KESK, TMMOB, Halkevleri, EMEP gibi çeşitli oda, sendika, parti ve örgüt yöneticileri katıldı.

Belediye başkanlıkları nedeniyle aynı zamanda “işveren” niteliğindeki Millet İttifakı bileşenlerinin ve özellikle CHP’nin çıkarma yaptığı DİSK’in 16. Genel Kurulu’nun davetli ve konuşmacı listesi DİSK’in bugünkü durumunun ve çizgisinin de aynası niteliğindeydi. Hatırlanacağı gibi DİSK yönetimi, CHP’li kimi belediyelerde işçilerin direnişleri sürerken CHP’li belediye başkanları ve parti yöneticileriyle samimi görüntüler vermiş ve işçilerin tepkisini çekmişti.

Geçtiğimiz aylarda Sosyal Demokrat Kamu İşverenler Sendikası’nın ilk genel kurulunda sendikanın başkanı seçilen Tunç Soyer’in yardımcısı Mustafa Özuslu’nun da Genel Kurul salonundaki konuklar arasında olması dikkat çekti.

“2020’lerin DİSK’i Emeğin Türkiye’si” sloganıyla yapılan genel kurul DİSK Çok Sesli Korosu’nun dinletisiyle başladı. Ardından DİSK’in tarihini anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Kongrede sık sık “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Kongrede ilk konuşmayı DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca yaptı. İşçilerin kazanımlarının yok edildiği, açlığın arttığı, adalet mekanizmalarının tıkandığı bir süreçle karşı karşıyayız diye belirten Konca, “Demokrasi, barış ve insanlık için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak olan Türkiye işçi sınıfı ve onun müttefikleridir” dedi.

  • GENEL KURULDAN SATIR BAŞLARI

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: İşçi sınıfının haklarını alamadığı bir ülkede eşitlikten ve demokrasiden söz edilemez. İnsanca yaşayabilmek için, geleceğe umutla bakabilmek için yeniden kuruluşa ihtiyacımızı var. Sömürüye karşı emeğin haklarını korumak için, insan onuruna yaraşır bir ücret, kamusal sosyal güvenlik, bütün güvencesiz çalışma biçiminin ortadan kaldırmak, kadınların bulunduğu her alanda eşitsizliği ortadan kaldırmak için, Kürt sorunun çözümü için, laiklik için, yani emeğin Türkiyesi için omuz omuza yürüyeceğiz.

  • DÜNYANIN BÜTÜN DEMOKRATLARI BİRLEŞİN(!)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Karl Marks bir dönem ‘Dünyanın bütün işçileri birleşin’ diyordu. Şimdi geldiğimiz 21 YY.’da otoriter rejimlerin giderek güç kazandığı bir ortamda yeni bir söylemle yola çıkmak zorundayız. Dünyanın bütün demokratları birleşmek zorundayız.

Diğer konuşmacıların ardından kongre DİSK Onur Ödülleri’nin verilmesiyle devam etti. Kongrede ‘emeğin ve halkın çıkarına bilim üreten’ Korkut Boratav’a, eski kuşak DİSK’liler adına Nurettin Çavdarlıgil’e, ‘emeğin barışın akademisyenleri’ adına Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu’na, ‘sınıf hareketinin hukukçuları’ adına Alp Selek’e, İstanbul Barosu Eski Başkanı Turgut Kazan’a, DİSK hukukçularını temsilen Ercüment Tahiroğlu’na DİSK Onur Ödülleri verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: Korkunç bir işsizlikle karşı karşıyayız. Her kesimden insanın bir iş bulma mücadelesiyle karşı karşıyayız. Çalışanlar bile işsizlikle tehdidiyle karşı karşıyaysa bu genel kurulun ortak akılla bir mücadeleyi oluşturma gibi bir görevi ortaya çıkıyor. DİSK ve diğer işçi örgütleriyle ortak hareket etmek isteyen bir belediye başkanıyım.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: Her şeye her gün yeni bir vergi ve vergi zammı geliyor. Bütün bu zamlar aslında yandaşlara daha fazla fon bulmak için yapılıyor. Şimdi de toplumu daha fazla borç girdabına sürükleyecek yasaları getiriyorlar. Bu zihniyetten hep birlikte kurtulmalıyız.

İYİP İstanbul Milletvekili Ahat Andican: Toplumun hakkını savunarak, toplumun yaşanılabilir bir Türkiye, onurlu bir Türkiye oluşturulmasına destek verilmesinden başka bir çare yok. Tabii DİSK’in bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını düşünüyorum, sayın başkan buna ilişkin konuştu. Millet İttifakı arkasında bir araya gelerek, birleşerek önümüzdeki seçimlerde insan haklarına saygısız, cumhuriyete saygısız iktidarın sonunu getireceğiz.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.