DOĞU AKDENİZ’DE “EASTMED” ANLAŞMASI İMZALANDI

0 171
image_pdf

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs “EastMed” doğalgaz boru hattı anlaşmasını imzaladı

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs, İsrail’in işgalindeki bölge ile Kıbrıs’ta bulunan gazı Avrupa’ya taşıması planlanan bin 900 kilometrelik boru hattının temelini oluşturacak üçlü bir anlaşmaya imza attı.

Euronews’in haberine göre, Doğu Akdeniz’in (Eastern Mediterannean) kısaltması “EastMed” olarak isimlendirilen doğal gaz boru hattı anlaşması için Yunanistan’ın başkenti Atina’da üç ülke lideri bir araya geldi.

İsrail adına törende Başbakan Binyamin Netanyahu, Güney Kıbrıs adına Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis ve Yunanistan adına da Başbakan Kyriakos Miçotakis imza attı. Yunanistan’dan yapılan açıklamada İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin de anlaşmayı daha sonraki bir tarihte imzalayacağı belirtildi.

Yunanistan Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis, boru hattı anlaşmasının Türkiye’ye mesaj göndermek değil, enerji sektöründe bölgesel düzeyde işbirliğini ilerletme amaçlı olduğunu söyledi.

Üç ülke son dönemlerdeki görüşmeleri sıkılaşmış durumda. Atina’daki görüşme ile birlikte üç lider, 7’inci kez bir araya gelmiş oldu.

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki üçlü anlaşma Rus gazına alternatif olarak değerlendiriliyor. Avrupa ve ABD’li bazı yetkililer söz konusu anlaşmayı desteklediklerini belirten açıklamalar yapıyor.

Bu arada üç ülkenin anlaşması, Türkiye ile Libya arasında imzalanan iki mutabakatın ardından geldi. Mısır’ın yanı sıra her üç ülkenin yönetimi, Ankara ile Trablus’un Doğu Akdeniz’deki anlaşmalarına karşı çıkıyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.