LİBYA (AFRİKA’YI İSTİLA) TEZKERESİ KABUL EDİLDİ

0 166
image_pdf

TBMM Genel Kurulu, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresini görüşmek üzere bugün (2 Ocak) saat 14.00’da olağanüstü toplandı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un başkanlık ettiği olağanüstü toplantıda siyasi parti temsilcilerinin tezkereye dair görüşlerini açıklamasının ardından oylamanın elektronik cihazla “açık oylama” şeklinde yapılması kararlaştırıldı.

Yapılan oylama sonucunda Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi 184 ret oyuna karşın 325 kabul oyu ile Meclis’ten geçti.

HDP Grubu adına söz alana Tülay Hatimoğulları Oruç da “Libya’ya savaş seferi düzenlemek, ülkeyi ateş çemberine atmaktır” dedi.

Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırı dâhilinde Türkiye’nin de doğal gaz rezervi arama hakkı olduğunu ancak AKP iktidarının bu konu üzerinden gerilimi tırmandırdığını belirten Hatimoğulları, “Bu gerilimden içeride, iç siyasette beslenmek istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

  • Hatimoğulları sözlerini şöyle sürdürdü:

Evet, bu rejim kesinlikle tıkanmıştır. Bu rejim, silah sanayisini güçlendirmek, pazar alanını Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da genişletmek, Bayraktar’ları daha da zengin etmek için Libya seferine çıkmıştır. Yine aynı şekilde, bu iktidar, bu iktidarın geliştirmiş olduğu rejim, tıkandığını bir kez daha bizlere göstermektedir; ekonomik, siyasal, sosyal, hukuksal, her açıdan tıkanmıştır. İnsan hakları ihlali, özgürlüklerin ortadan kaldırılması bu ülkede artık diz boyu. Böyle bir anlayışın kafası elbette mantık olarak ağırlıklı bir biçimde savaş siyasetine çalışır. “Osmanlı mirası” “millî çıkar” “bölgede oyun kuruculuk” “denklem bozucu” gibi söylemlerle bir savaş ruh hâli yaratılmak isteniyor ve kendi tabanınızı konsolide etmek istiyorsunuz; sadece o değil, muhalefeti de güvenlik gerekçesiyle arkanıza dizmek istiyorsunuz ama artık bu nakarat çok bayatladı, muhalefetin de Türkiye halklarının da iddia ediyorum sizin seçmeninizin de artık bu laflara karnı tok.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.