Diktatör Erdoğan’nın kararı ile Çapaklı köylülerinin toprağına el konuldu.

0 142
image_pdf

Biyogaz tesisine toprağını savunan ve bu yüzden birçok kez jandarma saldırısına maruz kalan Çapaklı köylülerinin toprağına Diktatör ( C.B ) Erdoğan’nın kararı ile  toprağına el konuldu.

Tarlaların ortasına kurulmak istenen biyogaz enerji santraline karşı direnen Çapaklı köylülerinin arazilerine Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile el konuldu. Bugün Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Salihli Çapaklı Köyü yakınlarında yapılmak istenen biyogaz tesisi kurulması için köylülerin arazileri kamulaştırıldı.

24 Eylül 2020 tarihli 31254 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2970 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde “Ege Biyogaz Enerji Santralinin yapımı amacıyla” bazı taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildiği dile getiriliyor.

Çapaklı Köylülerinin avukatı ve Salihli Çevre Derneği Başkanı Seçil Ege Değerli,  Cumhurbaşkanlığı kararnamesini değerlendirdi. Acele kamulaştırma kararı ekinde verilen haritaya göre biyogaz tesisi kurulmak istenen alanın en az 6-7 kat arttığını kaydeden Değerli, “Açıkçası bu derecesini beklemiyorduk. Alan tarım yapan köylüler için önemli bir büyüklüğü olsa da biyogaz santral projesi için küçük olduğunu ve bu kadarla sınırlı kalmayacağını düşünüyorduk zaten ki öyle de oldu” dedi.

  • Yasal kılıfa büründürülerek arazilere el konuldu

Acele kamulaştırma kararı ile el konulan 5 parsel arazinin tamamının Çapaklı köylülerinin zeytinlik ve meyve bahçeleri olduğunu ifade eden Değerli, “Bu arazilerin alınması ile ilgili köylülere herhangi bir teklif yapıldığını ben duymadım ama burada asıl mesele acele kamulaştırma kararının kendisi. Çünkü acele kamulaştırma yasasına baktığımızda bu kararın savaş, kıtlık, doğal afet gibi istisnai durumlarda, devletin kamulaştırma süreci için vakit kaybetmemesi, ivedilikle işlemleri yapabilmesi için çıkarıldığı çok açık. Çapaklı köylülerinin arazileri için acele kamulaştırma kararı verilirken bu gerekçelerin hiçbirisi ileri sürülemez. Zaten istisnai durumlarda uygulanması için çıkarılan acele kamulaştırma yasası bu iktidarla birlikte istisna olmaktan çıkmış, genel hale dönüşmüş durumda. Devletin acil bir ihtiyacı için değil tamamen şirketin isteği ile çıkarılmış bir karar bu. Şirketin proje sahasını genişletebilmesi için, Çapaklı halkının direncini ve direnişiyle başa çıkamayacaklarını anladıkları için böylesi yasal kılıfa büründürerek köylünün arazilerine el konulmuştur” dedi.


image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.