Devrimci 78’liler Federasyonu; “Devrimcilerin gözaltına alınmasını tutuklanmasını şiddetle kınıyoruz”

0 299
image_pdf

Devrimci 78’liler Federasyonu yazılı bir açıklama yaparak Cumhur Yavuz’un gözaltına alınmasını kınadı.

Devrimci 78’liler Federasyonu yazılı bir açıklama yaparak Halkevlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Cumhur Yavuz’un gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Devrimci 78’liler Federasyonu yaptığı yazılı açıklamada, “Bu sabah erken saatlerde Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Cumhur Yavuz Ankara’da ki evinde Halkevlerine yönelik operasyonda gözaltına alınmıştır. Dün Samsun 78’liler Federasyonu Temsilcimiz Seçkin Kır mahkemece tutuklanmıştır” dedi.

78’liler Federasyonu’da ‘cadı avı’ndan nasibi aldı

Geçtiğimiz günlerde TTB, TMMOB, KESK, HALKEVLERİ, EMEP, ESP, SYKP, HDP, DEVRİMCİ PARTİ, HDK, DBP ve daha birçok kuruma yönelik saldırı, gözaltı ve tutuklamaların yapıldığını ve halen siyasi soykırımın sürdüğünü kaydeden Devrimci 78’liler Federasyonu, 21 Şubat’ta Federasyon Sözcüsü Celalettin Can’ın tutsak edildiğini hatırlattı.

TC devleti tarafından başlatılan “cadı avı”ndan Federasyonlarının da nasibini aldığını ifade eden Devrimci 78’liler Federasyonu, “12 Eylül’de yıllarca cezaevlerinde çürütüp öldüremedikleri devrimcileri yeniden gözaltına alıp 12 Eylül’ün yarım bıraktığı işi tamamlamaya çalışmaktadırlar. 12 Eylül darbesini yeniden tahkim ederek devam ettirenler darbeye karşı çıkan güçleri susturmaya çalışmaktadır” dedi.

“Tarafımız açık ve net, insanlık, insan hakları, demokrasi ve barıştır”

Devrimci 78’liler Federasyonu kurulduğundan bu yana, kuruluş amaçları doğrultusunda Darbeye karşı, Diktatörlüğe karşı Demokrasiyi, Savaşa karşı Barışı, katliam, öldürme, şiddete karşı insan haklarını, sömürüye karşı emeği, taciz tecavüz ve tüm saldırılara karşı mazlumu savunmuştur” ifadelerini kullanarak, savunmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu günlerde ülkede baş gösteren savaş, insan hakkı ihlalleri, OHAL, KHK gibi yakıcı sorunlarda taraflarının açık ve net olarak belli olduğunu dile getiren Devrimci 78’liler Federasyonu, “Her zaman olduğu gibi tarafımız insanlık, insan hakları, demokrasi ve barıştır. Gözaltına alınan tutuklanan arkadaşlarımız ve tüm muhalif ve devrimciler derhal serbest bırakılmalıdır. Darbe edebiyatı yapıp darbecilere karşı duran devrimcilerin gözaltına alınmasını tutuklanmasını şiddetle kınıyoruz” dedi.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.