Dereli’nin oğlu: Önce darp ettiler, sonra katlettiler

0 69
image_pdf

HAKKARİ- Esendere’de askerlerce katledilen Şerali Dereli’nin oğlu Sultan Ali Dereli, “Babamı önce darp ettiler, sonra canavarca katlettiler” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Awyan (Duranlar) köyünde 29 Ekim’de evinin 50 metre ilerisinde bulunan ahırda at ve tayına bakmaya giden Şerali Dereli (61), köyün çevresinde bulunan askerlerin açtığı ateş sonucu katledildi.

‘CANAVARCA KATLETTİLER’

Sırtından yediği kurşunla katledilen Dereli’nin oğlu Sultan Ali Dereli, yaşananları anlattı. Dereli, “Köyde 5-6 ev kalıyoruz. 29 Ekim tarihinde köyün 50 metre ilerisinde ya vardı ya yoktu. Babam her zaman oraya gidiyor ve bağlı olan atlarını ahıra koyuyordu. O Gün yine saat 18.00’de atlarını ahıra koymaya gidiyordu. Orada askerler canavarca tarayarak, atı ve tayı ile birlikte katlediyorlar. Bu bir vahşettir” dedi.

‘ÖNCE DÖVDÜLER, SONRA KATLETTİLER’

Annesiyle birlikte olay ardından babasının katledildiği noktaya gitmek istediklerini ancak askerlerce engellendiklerini dile getiren Dereli, “Binbaşı olan asker bize bir askerin yaralı olduğunu söyledi. ‘Biz askerimiz yaralı olduğu için geldik. Bir sıkıntı yok’ dedi. Ben ise babamın atını oraya götürdüğünü söyledim. Silah sesleri geldi. Babama bir şey yaptıysanız söyleyin dedim. O esnada da ‘Dur, sakin ol, neden böyle yapıyorsun’ gibi sesler geliyordu. Babam o süre zarfında sağdı. Babam sağken darp ediliyordu. İlk önce dövdüler, sonra canavarca katlettiler. Bu bir vahşettir, başka bir şey değildir” diye konuştu.

AİLEYE ATEŞ AÇILDI

Olay sırasında kendilerine de ateş açıldığını söyleyen Dereli, “Sonra köylüler geldiler, biz asker engelini aştık ama yine cenazeyi bulamadık. Atın vurulduğu yere baktık, babam orada değildi. Oradan kaldırıp 100-200 metre ilerisine babamı götürmüşlerdi. Oraya bırakmışlardı” şeklinde anlattı.

‘BABAM NE YAPTI?’

Babasının evinin 50 metre ilerisinde olduğunu ve yanında silah benzeri bir şeylerin olmadığını belirten Dereli, babasının göz göre göre katledildiğini söyledi. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Dereli, “Babamı katledenlerin sorumluları yargılanmalıdır. 60 yaşındaki babamı niçin katlettiler? Babam ne yaptı?” diye sordu.

MA / Müjdat Can

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.