Dario Fo’nun oyunu yasaklanmadı “Kürtçe” yasaklandı

0 106
image_pdf

Dario Fo’nun ‘Yüzsüz’ oyunu Kürtçe ‘Berû’ adıyla sahnelenmek istenirken yasaklandı. Gazetemize konuşan Orhan Aydın, ‘Yasakçılık faşizmdir’ derken, Ersin Umut Güler ise‘Oyun Kürtçe olunca yasaklıyorlar’ dedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), koronavirüs salgını nedeniyle gelirleri kesilen işletmelere destek vermek amacıyla belediyeye bağlı Şehir Tiyatroları sahnelerini, ekim ayında özel tiyatrolara açtı. Bu kapsamda, “Teatra Jiyana Nû” (Yeni Yaşam Tiyatrosu) da Dario Fo’nun “Yüzsüz” oyununu, “Berû” adıyla Kürtçe olarak 13 Ekim’de Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahneleyecekti. Ancak Kaymakamlık, perdenin açılmasına saatler kala oyunun yasaklandığını sahneyi polislerce basarak bildirdi.

Yeni yaşam gazetesine konuşan tiyatro oyuncusu Orhan Aydın durumu ‘Yasakçılık faşizmdir’ olarak değerlendirirken, Yol Tiyatrosu ve Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nden Ersin Umut Güler, ‘Oyun Kürtçe olunca yasaklıyorlar’ diyerek tepki gösterdi.

  • Bu bir dili yok saymaktır

Yol Tiyatrosu ve Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nden Ersin Umut Güler, son yıllarda özellikle Kürtçe sahnelenmek isteyen çok fazla oyuna yasaklama geldiğini hatırlatarak, “Yerel idarelerin de iktidarın da tiyatrolara karşı böyle bir tavrı var. Uygun bulmadığı dillerde oynanan oyunları yasaklıyorlar. Bu kabul edilemez bir durum. Bu bir nevi gözdağı vermedir. Bu, bir dili yok saymaktır” dedi. “Oyunun adı Kürtçe olunca oyunun içeriğine bakmadan yasaklıyorlar” diyen Güler, Dario Fo oyunlarının daha önce şehir ve devlet tiyatrolarında sık sık oynandığını belirtti. Kararın keyfi bir karar olduğuna dikkat çeken Güler, buna karşı dayanışma içinde olacaklarını söyledi.

  • Yasakçılık faşizmdir

Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın ise ‘Yasakçılık faşizmdir’ diyerek yasaklamaya tepki gösterdi. Aydın, sanat alanının özellikle tiyatronun pandemi günleri ile birlikte karşı karşıya kaldığı düşmanlığın doruk noktası olduğunu söyledi. Aydın, Kültür Bakanlığı ve devletin kendisinin bütün sanat alanlarını yok saydığı gibi özellikle tiyatroyu yok saydığını belirterek, “Hayatlarında tiyatronun kapısından bile geçmemiş insanların Dairo Fo gibi bir yaratıcıyla ilgili ileri geri konuşmaları da cehaletin başka bir örneğidir. Yasakçılık faşizmdir. Bu yapılan da bunun net örneğidir.

  • Valilikten soruşturma

Kaymakamlık, oyunun kurgusunun değiştirilerek örgüt propagandası yapılğını iddia etti. Çok geçmeden Valilik ise “Berû” hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

  • Daha önce de yasaklandı

HDP Adana İl Örgütü’nün 2019 yılında yapmak istediği Kürtçe Tiyatro Festivali de valilik tarafından yasaklanmıştı. “Zargotin Zêrgotin e” adlı Kürtçe oyun, Tiyatro Mencel’in Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sahnelenecekti. Ancak Adana Valiliği yaptığı açıklamada ‘Uygun görülmemiştir’ dedi. Dario Fo’nun “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” adlı oyunu da 2016 yılında yasaklanmıştı.

  • Dario Fo’nun 4. ölüm yıl  dönümü

Dario Fo, 13 Ekim 2016 tarihinde yaşamını yitirdi. Nobel ödüllü oyun yazarı ve senarist Dario Fo tek başına bir yetenek gösterisi yaptığı Mistero Buffo’daki (1973) rolüyle tanındı. Her izleyici topluluğu önünde değişecek kadar güncelliğe dayanan bu yapıt, Ortaçağ gizem oyunlarının çağdaş bir uyarlaması olarak değerlendirildi.

  • KONUSU

“FIAT”ın patronu Agnelli Kızıl Tugay tarafından kaçırılır. Kızıl Tugay militanlarının kullandığı arabanın kaza yapması sonucu Agnelli, olay yerinde tesadüfen bulunan “FIAT”ın teknisyenlerinden Antonio tarafından kurtarılır.

Ancak Antonio tanınmayacak haldeki ağır yaralı Agnelli’nin üzerinde kendi kimliğini unutur.

Doktorların yaptığı bir dizi estetik ameliyatla Angelli hayata dönerken, cebindeki kimliğin sahibi Antonio’nun da yüzünü alır.

Artık ülkenin en önde gelen işadamlarından birinin suratında bir işçinin yüzü vardır.

Üstüne üstlük Angelli’nin artık bir karısı ve sevgilisi de olmuştur bu yeni yüzü ve kimliği sayesinde…

Oyun Kürtçedir, Türkçe üst yazı bulunmaktadır.

  • Oyunları:

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü (Morte Accidentale di un Anarchico- 1970)

o Klaksonlar, Borazanlar ve Bırtlar (Oyun “YÜZSÜZ” ismiyle de geçmektedir)

o Kadın Oyunları (Female Parts- 1981)

o Elizabeth, Neredeyse Kadın o Ödenmeyecek, Ödemiyoruz (Non si Paga! Non si Paga! – 1974)

o Japon Kuklası

o Açık Aile

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.