Cumartesi Anneleri: Yargılanması gereken kaybedenler ve failleri koruyanlardır

0 25
image_pdf

Cumartesi Anneleri’nin 700 hafta eylemine gerçekleşen saldırıda gözaltına alınan aralarında kayıp yakınlarının da yer aldığı 46 kişi bugün hakim karşısında. Cumartesi Anneleri, duruşma öncesi “Yargılanan hakikat ve adalet arayışımız” dedi.

Cumartesi Anneleri 700. hafta eylemine yönelik polis saldırısında işkenceyle gözaltına alınan aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişi bugün hakim karşısına çıkıyor. İstanbul Adliyesi’nde görülecek duruşma öncesi Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağlayan meydanında açıklama yaptı.

  • “Yargılanan hakikat ve adalet arayışımız”

“Bu davada yargılanan bizim hakikat ve adalet arayışımız” yazılı pankartın açıldığı eylemde söz alan oğlu Murat gözaltında kaybedilenden Hanife Yıldız Çağlayan meydanını işaret ederek, “Burası bizim yerimiz değil bizim yerimiz Galatasaray Lisesi önü” dedi.

Kayıplarla buluşma ve hafıza mekanı olan Galatasaray meydanından kendilerini ayırmaya çalıştıklarını dile getiren Yıldız, “Bizler ne istediğimiz biliyoruz. Bizim barışçıl eylemimize ne yazık ki saldırı oldu ve biz alanımızdan çıkarıldık. Yakın zamanda Galatasaray’da olacağız, orasını mezar yeri kabul ettik. Bugün burada arkadaşlarımız yargılanıyor ki biz davacıyız, yargılanacak değiliz” diye konuştu.

  • Öztürk Türkdoğan: En kısa zamanda annelerimizle birlikte Galatasaray Meydanı’nda olacağız

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da dünyanın en uzun süreli ve en barışçıl sivil itaatsizlik eylemi olan Cumartesi Anneleri ve onlarla birlikte adalet arayışını yürüten insan hakları savunucusunun yargılandığını belirtti. Gerekçenin ise Cumartesi Anneleri 700. hafta eyleminin keyfi şekilde yasaklanması olduğunu kaydeden Türkdoğan, şöyle devam etti: “Adalet arayan biziz, faillerin yakalanmasını ve hesap vermesini isteyen biziz. Siz hangi faili yakaladınız, yargıladınız da aileler dava açıyor ve onların cezalandırılmasını istiyorsunuz. Böyle bir dava hiç olmamalıydı. Ama annelerin inancı ve direnci hepimize güç veriyor. En kısa zamanda annelerimiz ile birlikte Galatasaray meydanında oturma eylemlerimizi, kayıpların akıbeti bulununcaya ve failler yargılanıncaya kadar sürdüreceğiz.”

  • “Galatasaray Meydanı, mezarsız sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfilleri götürdüğümüz yerdir”

Basın metnini gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Jiyan Tosun okudu. Cumartesi Anneleri 700. hafta eylemine yönelik polis saldırısını ve işkenceli gözaltıları hatırlatan Tosun, adliyelerde yargılanması gerekenlerin, yakınlarını kaybedenler ve failleri koruyanlar olduğunun altını çizdi.

Tosun, şu ifadeleri kullandı: “Gözaltında kaybedilen insanlarımızı aradığımız için, anayasal haklarımızı kullanarak yaşadıklarımızı kamuoyuna anlattığımız için, devletin, hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlattığımız için suçlanmayı kabul etmiyoruz. Bu yargılama vesilesiyle bir kez daha ilan ediyoruz; biz Galatasaray meydanından vazgeçmeyiz. Çünkü Galatasaray meydanı çeyrek asırdır hayatımızın bir parçasıdır. Kayıplarımızı ararken o meydanda yaşlandık, çocuklarımız o meydanda büyüdü, torunlarımız o meydana doğdu. Mezarsız sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfilleri götürdüğümüz yerdir o meydan, mezar yerimizdir. Galatasaray Meydanı kendi yazdığımız tarihimiz ve hafızamızdır, bedeli ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.