Cumartesi Anneleri Nurettin Yedigöl için adalet istedi

0 47
image_pdf

Cumartesi Anneleri’nin 837. Hafta eyleminde, ömürleri Nurettin Yedigöl’ü bulmaya yetmeyen anne ve babalarının adalet arayışını sürdüreceklerini kaydeden Yedigöl kardeşler, ‘Annem ve babamın mezar yerini bulma mücadelesine devam edeceğiz’ dedi

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için adalet mücadelesi yürüten Cumartesi Anneleri 837. hafta eyleminde, Yedigöl ailesinin, “Kırk yıl değil binyıl da geçse bir mezarımız olmadan, adalet sağlanmadan bu dava bizim için kapanmayacak. Arayışımızı kuşaktan kuşağa aktararak sürdüreceğiz” diyen sesine ses oldu.

Covid-19 salgını nedeniyle online açıklama yapan kayıp yakınları, 1981 yılından bu yana haber alınamayan Nurettin Yedigöl dosyasını ele aldı. Kayıp yakınları, ömürleri evlatları Nurettin’in mezarını bulmaya yetmeyen Zeycan ve İsmail Yedigöl’ü andı ve mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizdi.

  • ‘Mezarına ulaşma ve adalet mücadelesini devraldık’

Nurettin’in kardeşi Muzaffer Yedigöl, kırk yıl önce babası İsmail Yedigöl ile başlayan arama mücadelesinin bitmeyeceğinin altını çizdi. “‘Son nefesine kadar oğlum diyen annem Zeycan’ın ve babamın Nurettin’i arama mücadelesine biz devam ediyoruz” diyen Yedigöl, “Ne bir mezar yerimiz, var ne de onu katledip kaybedenleri cezalandırdılar. İşte biz annem ve babamızın Nurettin’in en azından mezarına ulaşma ve adalet mücadelesini devraldık” dedi.

  • ‘Annem, gözleri açık gitti’

Sevim Yedigöl de gözü kapıda ağabeyi Nurettin’i yıllarca beklediğini söyledi. Arkadaşlarının Nurettin’in gördüğü işkenceyi anlatmasından sonra yıkıldığını belirten Yedigöl, “Adalet olamaz böyle” diye vurguladı. “Biz onu unutmadık, unutmayacağız. Ondan vazgeçmeyeceğiz. Annem son nefesini verene kadar hep ‘Nurettin’ diye sayıkladı. Eve her gelene, ‘benim oğlumu katlettiler, kafirler’ derdi. Ölene kadar gözü açık gitti. Annemin ağlamaktan gözü görmedi, ‘ölmek istiyorum ama Nurettin yok ölmek istemiyorum; ölürsem Nurettin’in kemiklerini mezarıma koyun’ dedi. Annem, gözleri açık gitti” ifadelerini kullandı.

  • Efe: İşkenceye direndi

Nurettin Yedigöl’ü Gayrettepe Emniyet’te işkencede gören çok sayıda tanıktan biri olan Ümit Efe söz aldı. Yedigöl ile aynı dönemde gözaltına alındığını hatırlatan Efe, “Kendisini Gayrettepe gördüm. Benim gibi birçok gözaltındaki kişi gördü; çok ağır işkencelere uğradı, ayakta duramıyordu. Kendisini çekerek götürüp, çekerek getiriyorlardı. İsmini dahi söylemiyordu ve bu nedenle çok ağır işkencelere maruz kaldı. 4 gün sonra haber alamadık” diye konuştu.

  • Keskin: Yeni delil yok!

Dosyanın avukatı Eren Keskin ise o dönemin tüm kaybolan insanları gibi Yedigöl’ün ailesinin de yetkililere başvurduğunu belirtti. Ailelerin kayıplara dair açılan bir dosya olduğu umuduyla hareket ettiklerini ancak hiçbir sonuç alamadıklarının farkında dahi olmadan yıllar geçtiğinin altını çizen Keskin, “Cumartesi Anneleri eylemleriyle birlikte aileler yeniden başvuru yaptılar” dedi. Yaptıkları başvuruların reddedildiğine dikkat çeken Keskin, “üzerinden uzun zaman geçmiş, yeni delil yok” gerekçesinin sunulduğunu belirtti. Keskin, AİHM’den sonuç beklediklerini dile getirdi.

  • ‘Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz’

Cumartesi Anneleri 837 hafta eyleminin basın metnini Yonca Verdioğlu okudu.  Gözaltında kaybedilenler için hakikat ve adalet talebini yineleyen Verdioğlu, “Onların bıraktığı yerden çocukları ve torunları ile birlikte  Nurettin Yedigöl  için adalet istiyoruz! Kaç yıl geçerse geçsin Nurettin Yedigöl ve tüm kayıplarımız  için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 138 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

  • Ne olmuştu?

Sosyalist kimliği ile tanınan 26 yaşındaki Nurettin Yedigöl İstanbul’da yaşıyordu. 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 10 Nisan 1981 tarihinde İdealtepe’de bir ev baskınında gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Gayrettepe’deki ünlü işkence merkezi 1. Şube’ye götürüldü. Orada Honduras’ta işkence eğitimi alan K Gurubu tarafından sorgulandı. İfade vermeyi reddettiği için ağır işkenceye maruz kaldı. Şubede gözaltında bulunan diğer kişiler onu son gördüklerinde; kanlar içindeydi, konuşamıyordu ve bilinci yerinde değildi. O günden sonra kendisinden bir daha haber alınamadı.

  • Ahım peşlerinde olacak’

Zeycan Yedigöl, oğlunun  polis tarafından gözaltına alındıktan sonra devletin himayesi altındayken kaybolduğu ve adli makamlarca etkili soruşturma yürütülmediği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. 10 Aralık 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi, evrensel hukuka ve teamüllere aykırı bir biçimde başvurunun zaman bakımından kabul edilemez olduğuna karar vererek, iç hukuk yollarını tamamen kapattı. Dava AİHM’e taşındı. Baba İsmail Yedigöl 1998 yılında aramızdan ayrılıncaya kadar Nurettin’i aramaktan vazgeçmedi. Anne Zeycan Yedigöl, 98 yaşında aramızdan ayrılıncaya kadar “Oğlumu kaybedenlerden, onları yargılamayanlardan iki cihanda davacıyım. Ellerim yakalarında, ahım peşlerinde olacak.” diyerek girişimlerini sürdürdü.

  • İşyerine 28 yıldır geri dönemedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla her hafta sürdürdükleri eylemin 635’incisini sosyal medya hesabı üzerinde yayınlanan video ile gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, 21 Ekim 1993’ten beri haber alınamayan Yılmaz Gümüş’ün öyküsüne yer verildi.

Gümüş’ün kaybedilme hikayesini, İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Derya Yıldırım paylaştı.  Adalet arayışlarının 635’inci haftasında olduklarını kaydeden Yıldırım, Batman merkezde bir fotoğraf stüdyosunda çalışan 17 yaşındaki Gümüş’ün kaybedilmeden kısa bir süre önce Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nce gözaltına alınıp, tehdit edildikten sonra serbest bırakıldığını anlattı.

Yıldırım, 21 Ekim 1993 günü saat 09.00’da, Yeşiltepe Mahallesi’nde bulunan İlköğretim Okulu’nda çekim yapmak üzere fotoğraf makinesini alıp işyerinden çıkan Gümüş’ün o günden bu yana kayıp olduğunu söyledi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.