Çukurovalı öğrenciler: Boğaziçililerin talepleri bizim de talebimiz

0 20
image_pdf

Çukurova Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları eylemle Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin taleplerinin kendilerinin de talepleri olduğunu ilan ettiler.

Çukurova Üniversitesi öğrencileri, AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör olarak atanmasına karşı Boğaziçi öğrencileri ile dayanışma eylemi yaptı.

Barajyolu’nda Gençlik Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra Adana’da yaşayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de katıldı. Basın açıklamasını okuyan Çukurova Üniversitesi öğrecisi Barış Gülmüş, “Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri, bizim de taleplerimizdir. Rektörler; öğrencisi, akademisyeni ve emekçilerinin ortak iradesiyle seçilmelidir. Kayyum rektörler değil demokratik, bilimsel, özerk üniversiteler istiyoruz” dedi.

‘TALEPLERİ TALEPLERİMİZDİR’

Atanmış rektörlere karşı durmanın özgür ve demokratik üniversiteyi savunmak olduğunu dile getiren Gülmüş “Üniversitelerin demokratik yapısını savunan, atanmış değil seçilmiş rektör isteyen öğrenciler, polis şiddetiyle ve medyada karalamalarla karşılaştılar. Birçok öğrencinin evleri basıldı ve onlarca öğrenci gözaltına alındı. Biz Çukurova Üniversitesi öğrencileri olarak üniversitelerin üstündeki baskıların ve kampüslerdeki polis şiddetinin karşısında yer alıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri, bizim de taleplerimizdir. Rektörler; öğrencisi, akademisyeni ve emekçilerinin ortak iradesiyle seçilmelidir. Kayyum rektörler değil demokratik, bilimsel, özerk üniversiteler istiyoruz” dedi.

BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİ: BULU’YU KABUL ETMİYORUZ

Hocalarının hazırladığı metni okuyan Boğaziçi öğrencileri de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

Basın açıklaması sırasında bir kişi iki kez provokasyon girişiminde bulundu. Öğrenciler bu kişiyi alkışlarla protesto etti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.