CIA Kalemşörü SETA’dan ABD’ye Açık Çağrı: Suriye’yi Vur, Çeteleri Silahlandır

0 309
image_pdf

CIA düşünce kuruluşu SETA Genel Koordinatörü (Kalemşörü) Burhanettin Duran, ABD emperyalizmini Suriye için daha “aktif” olmaya çağırdı. CIA düşünce kuruluşu SETA şefi, yazısında Washington yönetiminden açıkça Suriye’ye saldırmasını istedi.

Suriye’nin İdlib kentini Nusra/HTŞ çetelerinden temizlemek için sürdürdüğü operasyonlara karşı CIA düşünce kuruluşu SETA’dan ABD’ye çağrı geldi.

CIA düşünce kuruluşu SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, AKP’nin yayın organı Sabah gazetesindeki yazısında, Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden konuyla ilgili bir hamle beklemediğini, en fazla Almanya’nın sığınmacılar için finansal destek sunacağını belirtirken ABD’nin ise “çok şey” yapabileceğini söyledi.

Duran bunları ise “Kamuoyu desteğinden muhaliflere silah yardımına, rejimin kritik üslerini vurmadan Türkiye’nin güvenliği için yeni öneriler getirmeye kadar” diyerek sıraladı.

  • CIA Kalemşörü Duran’ın yazısında:

“Savunma Bakanı Akar, NATO, Avrupa ve dünyanın İdlib krizinin çözümüne “ciddi ve somut destek” sağlaması gerektiğini söyledi. ABD, AB ve NATO’dan Türkiye’nin meşru müdafaa hakkına dair açıklamalar geldi. Avrupa’dan süreci etkileyecek bir hamle beklemiyorum. En fazla Almanya mülteciler için finansal destek sunabilir. Washington’ın isterse yapabileceği çok şey var. Kamuoyu desteğinden muhaliflere silah yardımına, rejimin kritik üslerini vurmadan Türkiye’nin güvenliği için yeni öneriler getirmeye kadar. Bir yandan Washington’ın Putin’in ne yapacağını bekleyeceği aşikar.

Öte yandan ABD, AB ve uluslararası kamuoyunun tepkisinin Putin’i uzlaşmaya yönelteceği de açık. Washington’daki bazı çevreler İdlib konusunda “bırakalım Türkiye, Rusya ile çalışmak nasılmış görsün” havasında. Unutmayalım, Obama döneminden itibaren Rusya’nın Ortadoğu- Kuzey Afrika’da nüfuzunu genişletmesine fırsat veren ABD politikalarıdır. Türkiye’yi gittikçe Rusya ile çalışmaya yönelten de aynı hatalı Suriye politikasıdır. Washington şimdi inisiyatif alırsa Suriye masasında etkisini genişletir. Aksi durumda Türk-Amerikan ilişkilerinde toparlanmaya katkı sağlayacak bir imkan daha heba edilir.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.