Che’nin ölümünün 51. yıldönümü: Hasta La Victoria Siempre!

0 576
image_pdf

Ernesto Che Guevara katledilişinin 51. yıldönümünde dünya halklarının emperyalizme ve kapitalizme karşı mücadelesinde yaşamaya, yaşatılmaya devam ediyor

Küba devriminin önderlerinden, Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara 51 yıl önce bugün Bolivya’nın La Higuera bölgesinde öldürüldü.


Che, Bolivya’da gerilla mücadelesi başlatmaya kalkışırken 9 Ekim 1967’de, CIA destekli Bolivya askerlerinin ellerinde öldürülmüştü. Bedeninin 30 yıl sonra açığa çıktığı küçük kasabada, Haziran 2005 isyanı sırasında şöyle bir grafiti yazılıydı: “Che: ONLARIN HİÇBİR ZAMAN İSTEMEDİĞİ KADAR HAYATTA”

Bolivya dağlarına gidişi “belki kazanmak için değildi” ve Che’nin gerilla birliği o gün orada yenildi ama Che’nin kaybettiğinden bahsedilebilir mi? Che’nin mirasını yok edemedikleri gibi, yozlaştırmayı da beceremediler.

Gerillalığı seçmiş bir doktor olarak “devrimci tıp” anlayışıyla, yeni insana olan inancıyla, “ekonomist ve komünist” kimliğiyle, adanmışlığı ve konformizm eleştirisiyle, sadece karşıtının değil içinde bulunduğu durumun eleştirisini de vermesini bilmesiyle sürekli bir referans noktası olmayı sürdürecek.

O enternasyonalizmin, anti-emperyalizmin, devrimciliğin, yeni insan idealinin dünya çapındaki en vurucu simgelerinden biri olmayı sürdürüyor.

Che’nin izinden yürünüyor, yürünecek; zafere kadar, daima. Hasta la Victoria Siempre!

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.