Çankaya Belediyesi işçileri grev ilanı: İnsanca yaşamak istiyoruz

0 113
image_pdf

CHP’li Çankaya Belediyesine bağlı İmar A.Ş. ve Belde A.Ş.’de toplu iş sözleşmesi sürecinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle Genel-İş üyesi işçiler işyerlerine grev kararı astı.

Toplu sözleşme sürecinde Çankaya Belediyesi yetkilileri ile yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığını belirten işçiler, belediyenin taban ücreti yükseltmek istemediğini ve önerilen yüzde 12 zammın yetersiz olduğunu söyledi. İşçiler, gıda, yakacak ve hafta sonu mesaisi konusunda da anlaşma sağlayamadıklarını dile getirdi.

Anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler iş yerine grev ilanını astı. Belediye önünde yapılan açıklama sırasında sık sık “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganları atıldı. Burada konuşan DİSK Genel-İş Ankara 1 No’lu Şube Başkanı İsmail Yıldırım, Covid-19 pandemisi sebebiyle tüm işçi sınıfının zor günler geçirdiğini söyledi. “Biz belediye işçileri olarak gece gündüz demeden halkın sağlığı için salgına rağmen sokakları süpürmeye, kentimizi daha sağlıklı hale getirmeye, her türlü riske rağmen çalışmaya devam ediyoruz” diyen Yıldırım, işçiler arasında pozitif vaka sayısının yüksek olduğunu vurguladı. Hayat pahalılığı karşısında yaşamaya, ev geçindirmeye çalıştıklarını belirten Yıldırım, “Açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını biliyoruz. Her geçen gün ücretlerimiz eriyor, geçinmek daha da zorlaşıyor” dedi.

  • “Çözüm iyi bir TİS ile mümkün”

Bu zorlu dönemi aşmak için belediye işçilerinin insanca yaşamasını ve geçinmesini sağlayacak, ücret eşitsizliklerini giderecek bir toplu sözleşme gerçekleştirmeye çalıştıklarına dikkat çeken Yıldırım, “Biz işçiler insanca yaşamaya yetecek ücret, çocuklarımıza iyi bir eğitim ve iyi bir gelecek istiyoruz. Ücretlerimizi mesaiye muhtaç kalmayacak şekilde arttırmak, geçim sıkıntısı çekmeden, gelecek endişesi taşımadan, insanca yaşamaya yetecek bir düzeye yükseltmek istiyoruz. Çözüm iyi bir TİS ile mümkün iken, bugün geldiğimiz noktada bu ne yazık ki belediye yönetimi tarafından sağlanamamıştır” dedi.

Toplu sözleşme görüşmelerine başlandığından beri sendika olarak süreci masada uzlaşarak bitirmek istediklerini ifade eden Yıldırım, “Bu çabamız bugüne kadar karşılıksız kaldı ve bugün bu açıklamayı yapıyoruz. Çankaya’da belediye işçileri olarak bizler çok daha zorlu dönemleri aştık. Göstermiş olduğumuz çabalara Çankaya Belediyesi yönetiminin karşılık vermesini bekliyor ve sürecin uzlaşı ile çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.