Çanakkale Yenice’de İşçiler kendini maden ocağına kapatarak direniş başlattı

0 312
image_pdf
  • İŞÇİLER SESİ YERİN 140 METRE ALTINDA DUYULDU

Çanakkale Yenice’de üç aydır maaş alamayan ve DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’e üye oldukları için 10’u işten çıkartılan, NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan 33 işçi dün kendilerini maden ocağına kapattı. Alınamayan maaşlar, kötü çalışma koşulları, sendikasızlaştırma, üye oldukları Dev Maden-Sen’den istifaya zorlanma ve işten çıkartılma nedeniyle kendilerini ocağa kapatan işçiler, içeriden gönderdikleri video ile açlık grevine başladıklarını ve haklarını alıncaya kadar direnişe devam edeceklerini açıkladı.

  • DEV MADEN-SEN BAŞKANI TAYFUN GÖRGÜN

Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün ve sendika yetkilileri de işçilerin direnişte olduğu maden sahasında. Bugün CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’te maden sahasına giderek, maden ocağında incelemelerde bulunup, işçiler ve işverenle görüştü. Muharrem Erkek, “Burada yaşanan hukuksuzluk derhal çözülmeli. Hukuka uygun çözümler üretilmelidir. Sendika işçilerin anayasal hakkıdır, engellenmesi suç teşkil eder. Madendeki işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmalı” diye konuştu.

  • İŞÇİLERİN DİYAFONU KAPATILDI

İşçilerin yerin 140 metre altındaki direnişleri sürerken, maden şirketinden dikkat çeken bir hamle geldi. Şirket, işçilerle iletişimin sağlandığı diyafonu kapattı. Madendeki 40’a yakın eylemci işçiyle irtibat kesildi. Bölgede internetin doğru düzgün çekmediği ve yeraltındaki işçilerle sağlıklı iletişim kurulamadığı belirtildi.

Kaynak: Siyasi haber


  • KENDİNİ MADEN KAPATAN İŞÇİLERİN VİDEOSU
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.