BOLİVYA’DA DARBE: CUNTACILAR MORALES’İN İSTİFASINI KUTLUYOR

0 230
image_pdf

Bolivya’da asker yönetime el koydu. Devlet Başkanı Evo Morales istifa etti. Morales’in istifasının ardından sokakta kutlamalar yapan sivil faşistlerin yerli halka olan saldırganlığı da arttı. Bir yerli köylü kadını boğarak katleden faşistler, Bolivya’nın tüm halklarını simgeleyen whipala denilen bayrakları yaktı. Darbeye katılan polisler de armalarında bulunan whipala’ları kesip attı. Darbeciler radyolara el koyarak iletişim hatları üzerinde kontrol sağlamaya çalıştılar. Morales’e yönelik tutuklama kararı çıkarıldı. Darbeye ilk uluslararası kınamalar Küba, Venezüella ve Arjantin’den geldi. Ayrıca İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Morales’e destek açıklamasında bulundu

Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera da bir yerli başkanın yardımcısı olduğundan gurur duyduğunu ve daima ona sadık kalacağını söyleyerek istifasını açıkladı.

  • Küba: “Darbeyi kınıyoruz”

Küba Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada Morales’in istifasıyla sonuçlanan süreci darbe olarak nitelendirdi ve kınadı.

  • Faşistler Morales’in istifasını kutluyor

Bolivya’nın Cochabamba, Sucre ve Santa Cruz kentlerinde sokağa çıkan ve yerli halka saldırıda bulunan faşistler Morales’in istifasının ardından kutlamalara başladı.

Faşistler tarafından saldırıya uğrayıp evleri yakılan Morales taraftarlarının sokaklara çıkamadığı gözleniyor.

Darbeci komutanların emriyle Morales’in tutuklanmasına karar verildi. Bir askerin kutlama yapan faşistlerin yanına giderek “Ordunun emriyle Morales’i tutuklamaya geldim” dediği ve bunun üzerine kitlenin askeri alkışladığı görülüyor.

  • Üçü bir arada: Askeri, dini, sivil darbe

Bolivya’da kilise temsilcilerinin bir kısmının da Morales’in istifa etmesi yönünde çağrı yapmıştı. Kilisenin de sokaktaki faşistlere ve darbeci askerlere eklenmesiyle Bolivya’da yaşanan darbe, dini bir boyut da kazanmış oldu.

  • Faşist darbe ilk kadınları hedef aldı

İlk faşist saldırılar bir kadın belediye başkanına yapılmı��tı. Bolivya’nın Vinto kasabasının Belediye Başkanı Patricio Arce’ye saldıran sivil faşistler, Arce’nin üzerine kırmızı boya dökmüş, saçlarını kesmiş, sokaklarda yalın ayak yürüterek kendisine istifa mektubu imzalatmışlardı.

Aşağıdaki fotoğrafta sivil faşistler tarafından bugün (11 Kasım) öldürülmüş bir köylü kadın görülüyor. Bolivya’da yerli köylü kadınlara verilen ad “cholita”. Cholitalar, Morales destekçisi kadınlar. Morales’in Bolivya için sunduğu projede kadın özgürlüğü de kendine geniş yer buluyordu.

Uzun örgülü saçlar, cholitaların simgesi. Fotoğrafta görülen ise sivil faşistler tarafından saç örgüleriyle boğularak katledilmiş bir cholita.

  • Darbeci faşistler tüm Bolivya halklarına düşman

Aşağıdaki videoda görülen polis, armasındaki bayrağı indiriyor. Polisin armasında Bolivya bayrağının yanında Bolivya’nın çok halklılığını (yerli halkları) temsil eden, halkın whipala adıyla andığı, bir bayrak var. Polis armasındaki whipala kısmını kesiyor ve armayı geri yapıştırıyor. Yanındaki sivil faşistlerse “Yaşasın polis” diye bağırıyor.

  • “2. Condor Planı” devrede

Fotoğrafta görülen akbaba Güney Amerika’nın And Dağları’na özgü bir kuş. 1970’lerde Güney Amerika ülkelerine yapılan ABD merkezli darbeler bölge halkları tarafından Condor Planı olarak adlandırılıyordu. Bolivya’da yaşanan darbe sonrası aşağıdaki görsel “2. Condor Planı” adı altında yeniden paylaşılmaya başlandı. Yani Bolivya’da başlayan süreç bölge halkları tarafından ABD’nin Güney Amerika’ya karşı giriştiği yeni bir darbeler döneminin başlangıcı olarak nitelendiriliyor.

  • “İnsanları parayla tuttular bize saldırmaları için. Halk burada. Ayaklanıyoruz”

Bolivya’nın ciudad del Alto kentinde yaşayan yerli bir kadının Telesur aracılığıyla darbe karşısında dünya kamuoyuna çağrısı şu şekilde:

İyi geceler, ciudad del Altodayız, buradan bütün dünya kamuoyuna ve insan hakları kurumlarına çağrıda bulunuyorum Bu darbe Evo’ya, halka ve acı çeken halka karşı bir darbedir.

Evo yoksulların hükümetiydi, şimdi bir darbe yolunda ilerliyor. Burdan herkese ve tüm dünya kamuoyun sesleniyorum, gelip bizi savunsunlar.

Şimdiden karavanalar la Paz şehrine doğru gelmeye başladı. Silahlarla, Santa Cruz dan faşistler yola çıkmışlar, kendi hayatımızdan endişe duymaktayız. Bize ne olacak? Bu Camacho beyefendinin suçudur (Camacho, darbeyi yönetendir).

Bu adamın şefkati yok acıması yok, kalbi yok. Bizleri öldürecek bizi katledecek, çocuklarımızı öldürecek, ben ev hanımıyım, çocuklarım var, kendi hayatım içinde çocuklarımızın hayatı içinde korkuyorum şimdi. Kendi ailem için de korkuyorum. Tamamen korku içerisindeyiz, ama Altodayız mücadele ve cesaretle savaşıyoruz. Ya onlar kazanacak ya biz kazacanağız. Şimdiden bütün televizyon kanallarını ele geçirdiler, (tüm kanalları sayıyor) Artık Evo’nun tarafında değiller darbecilerin tarafındalar bu medyalar, zenginlerin tarafındalar.

Bütün haberleri bizi aleyhimize geçiyorlar. Halk şu anda acı çekiyor. Artık bir sesimiz yok, onun için uluslararası Kamuoyuna sesleniyorum. Bu kınamalarını istiyoruz, halkın tarafında olsunlar, bu adamlar halk olduklarını söylüyorlar ama halk değiller. Bunlar zenginlerin mantığı, milyarder şirket sahipleri ve silah satın alacak paraları var. Bu aldıkları silahlarla darbeyi finanse ettiler, bu yüzden uluslararası kamuoyuna yeniden sesleniyoruz, lütfen kınayın bu durumu, halk biziz buradayız onlar halk değil. Halk olduklarını söylüyorlar ama değiller, insanları parayla tuttular bize saldırmaları için. Halk burada. Ayaklanıyoruz şu anda, ama savunmasızız, çünkü onlar silahlılar biz değiliz.

Telesur bugün sesimiz oldu, çünkü bizim artık burada bir sesimiz kalmadı, bizim gerçek halkın bir sesi kalmadı. Teşekkür ediyoruz TeleSura.

Yerli kadının dünyaya seslendiği yer Morales destekçisi yoksulların yoğun yaşadığı bir yer. Burada yaşayan halk Morales’in “sosyal devriminin” en çok kapsadığı kesim. Sivil faşistlere karşı kendilerini savunuyorlar. “Yüksek şehir (ciudad del Alto) gitmeyecek, burada kalacak. Sen tüfekle de gelsen yüksek şehir burada ayakta kalacak” sloganları yükseliyor kentte. Aşağıdaki videoda yerli halk darbecilere karşı direniyor. Görüntüde sivil halkın elinde whipala’nın olduğu görülüyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.