Boğaziçi Özgürlükçü Üniversiteler İnsiyatifi: Taviz vermeye niyetli değiliz

0 38
image_pdf

Boğaziçi Özgürlükçü Üniversiteler İnsiyatifi: Özgürlükçü ve demokrat geleneğimizden hiç bir şekilde taviz vermeye niyetli değiliz. AKP’nin üniversitemize atamaya çalıştığı kayyıma geçit vermeyeceğimizi üniversite kampüslerinde ve meydanlarda haykırıyoruz.

Boğaziçi Özgürlükçü Üniversiteler İnsiyatifi yazılı bir açıklama yaparak tüm üniversiteleri Kayyum Rektör atamalarına karşı Boğaziçi Üniversitesi’nde başlattıkları direnişi sahiplenmeye çağırdı. İnsiyatif “Boğaziçi’nde özgürlükçü anlayışın kazanması demek ülkemizde yok olmaya doğru giden umudun tekrar yeşermesi demektir.” dediği açıklamada tüm üniversitelere vurulmaya çalışılan kelepçelere karşı ortak mücadele ve dayanışmaya çağrısı yaptı.

Boğaziçi Özgürlükçü Üniversiteliler İnsiyatifi’nin yaptığı açıklamanın tamamı şöyle: 

“Üniversitemiz kayyımcı anlayışa temelden karşıt bir geleneğe sahiptir. Şimdiye kadar yaratmış olduğu değerler bilim ve insanlık dünyasına değer katmıştır. Boğaziçi üniversitesi dünya üniversiteler ailesinde bir marka haline gelmişken AKP ve onun 20 yıllık otoriter politikaları çerçevesinde ağır bir yara almış durumdadır. Fakat biz boğaziçililer gündeme de yansıdığı gibi özgürlükçü ve demokrat geleneğimizden hiç bir şekilde taviz vermeye niyetli değiliz. AKP’nin üniversitemize atamaya çalıştığı kayyıma geçit vermeyeceğimizi üniversite kampüslerinde ve meydanlarda haykırıyoruz. Kayyım rektörün çağrısıyla bizlere saldıran polisler bizi haklı taleplerimizden caydıramayacak, tam aksine inadımıza inat katacaktır.

Biz Boğaziçi Özgürlükçü Üniversiteliler İnsiyatifi olarak başta üniversitemizde okuyan bütün öğrenciler olmak üzere tüm özgürlükçü demokratik üniversite öğrencilerini mücadelemize ve özerk özgür üniversite isteğimize destek olmaya çağırıyoruz. Boğaziçinde özgürlükçü anlayışın kazanması demek ülkemizde yok olmaya doğru giden umudun tekrar yeşermesi demektir. Bundan dolayı ülkemizdeki bütün üniversitelilerin Boğaziçi üniversitesi şahsında tüm üniversitelere vurulmaya çalışılan kelepçelere karşı ortak mücadele ve dayanışmaya çağırıyoruz.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.