Binlerce Kadın Kadıköy’de Toplandı “Artık Ölmek İstemiyoruz” Dedi

0 329
image_pdf

İstanbul Kadıköy’de binlerce kadın, boşandığı Fedai Baran tarafından katledilen Emine Bulut için “Artık ölmek istemiyoruz” diyerek eylem gerçekleştirdi

Kırıkkale’de boşandığı Fedai Baran tarafından katledilen Emine Bulut’un ölümüne ilişkin tepkiler devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri tarafından Kadıköy Rıhtım’da dün akşam eylem düzenlendi. Eyleme binlerce kadın katıldı. Eylemde kadınlar, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız”, “Ölmek İstemiyoruz” pankartları ve “6284 kadınların güvencesi”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Sokağa çık isyan et”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” dövizleri taşıdı.

  • Emine Bulut bütün kadınların çığlığı

Açıklamayı yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” çığlığının bütün kadınların çığlığı olduğunu dile getirdi. Fidan, “Türkiye’de bütün kadınların Emine Bulut’un dediği gibi ‘ölmek istemiyorum’ diyor ve o aralıkta yaşıyor. Kadınlar tehdit altında. Kadınların hakları ile ilgili sürekli ileri geri konuşmalar var. Bunun karşısındaysa özgürce yaşamak ve haklarını aramak isteyen kadınlar var. Yaşamak istiyoruz. ‘Ölmek istemiyorum’ çığlığı hepimizin çığıdır” dedi.

Son bir buçuk yılda yaşanan kadın katliamlarının verilerini paylaşan Fidan, 2018 yılında 440, 2019 yılının ilk yedi ayında ise 245 kadının erkekler tarafından katledildiğini, Ağustos ayında ise 28 kadının katledildiği bilgisini paylaştı. “Neden öldürülüyoruz” diye soran Fidan, “Kadınlar her şiddete uğradıklarında başvurdukları her merciden döndüklerinde bir kadın kardeşimiz hayatını kaybediyor. Erkekler, her bir kadına yönelik şiddet davasında çıkış yolunu ezberledi” diye konuştu.

  • İstanbul Sözleşmesi uygulanacak

Ardından söz alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise şöyle konuştu: “Ahlaka insanlık onuruna, kadınların haklarına sahip çıkan çok büyük bir topluluğuz biz. Ölmek istemeyenler ve öldürmek isteyenler bu kadar net.  Öldürmek istemeyen herkes, buna katılmayan herkes İstanbul Sözleşmesini de yasayı da uygulayacak. Biz de sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Konuşmaların ardından binlerce kadın İskeleden “Kadın yaşam özgürlük”, “Artık ölmek istemiyoruz”, “Emine Bulut isyanımızdır”, “Yasayı uygula ölümleri durdur” sloganları atarak Kadıköy Meydanı’na yürüdü.  Meydana varan kadınlar, ardından ara sokaklarda yürüyüşlerini sürdürdü. Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na gelen kitle burada da kısa bir açıklama yaptı. Açıklamanın ardından polis yürüyüşün sonlandırılmasını istedi. Bunun üzerine kadınlar “Artık ölmek istemiyoruz” sloganları attı.

  • Çevredekilerden eyleme destek 

Süreyya Operası’na doğru yürüyüş devam etti. Süreyya Operası’ndan Eminönü-Kadıköy iskelesine kadar yürüyen kadınlar, burada yürüyüşlerine son verdi. Yürüyüş boyunca çevredeki halk, alkışlarla yürüyüşe destek verdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.