Berkin Elvan, ölümünün 6. yılında Feriköy’deki mezarı başında anıldı

0 211
image_pdf

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeği nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan, ölümünün altıncı yılında mezarı başında anıldı.

Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümünün altıncı yılında yapılan anmada mezarı başında konuşan Elvan ailesi “adalete açız” dedi.

Berkin Elvan, İstanbul Okmeydanı’nda Gezi Parkı eylemlerinin devam ettiği süreçte 16 Haziran 2013 sabahı polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kalmış, 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybetmişti.

Ailesi, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ölümünün altıncı yılında Berkin Elvan’ı Şişli Feriköy’de bulunan mezarı başında andı. Anmaya baba Sami anne Gülsüm ile kızları Gamze ve Özge Elvan, HDP Milletvekilleri Ahmet Şık ve Hüda Kaya, EMEP, Halkevleri ve diğer siyasi partilerin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

  • ‘BİZ ADALETE AÇ BİR AİLEYİZ, ADALET İSTİYORUZ’

Anmada baba Sami Elvan, mezara su dökerken, anne Gülsüm Elvan gözyaşlarına hakim olamadı. Mezarı başında konuşan Sami Elvan şunları söyledi:

“Berkin Elvan vurulduğundan beri yanımızda oldunuz sağolun. Berkin bizim çocuğumuz ancak sizin de bir parçanız olmuş bunu görüyoruz. Ülkemiz adına demokrasi, barış, adalet, kardeşlik adına simge bir çocuk. Diğer çocukları da ayırt etmeden katıyorum bunun içine. Böyle bir günde Grup Yorum üyelerini tekrar gözaltına almak ne anlama geliyor kardeşler? Benim 83 milyona sesleniyorum. Benim oğlum terörist değil, asıl teröristlerin kim olduğu belli. Çok açık ve net. Bizler adalete aç bir aileyiz ve bizim gibi binlerce insan var. Umudumuzu yüksek tutmamız lazım. Bu mahkemelere sahip çıkmamız lazım. 18 Mart’ta duruşmamız var, desteğinizle azmimizle ve mücadelemizle emsal bir karar çıkması için çabalıyoruz. O yüzden desteğinize çok ihtiyacımız var.”

Anne Gülsüm Elvan da “Bugün isyanımızdır. Feryadımızdır. Umudumuzu korumalıyız. Yine baskı kurmaya çalışıyor. O insanlar sanatlarını yapmak istiyor. Tıpkı bize yaptıklarını o sanatçılara da yapıyorlar. Biz adalete aç bir aileyiz. Adalet istiyoruz. 18 Mart’ta Çağlayan’dayız” dedi.

Elvan ailesinin avukatı Çiğdem Akbulut da 18 Mart’’taki duruşmanın önemine vurgu yaptığı konuşmada herkesi davaya sahip çıkmaya çağırdı.

  • ‘14’ÜNDE BAŞKA ÇOCUKLAR VURULMASIN DİYE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Elvan ailesinin diğer avukatı Can Atalay da “adalete açız. Bu ülkede adalet arayan hemen herkes adliye koridorlarına sığmıyor. Herkes adliye önlerinde meydanlarında adalet arıyor. Eğer milyonların dilinde adalet talebi sokakları meydanları mesken tutmuşsa adaletsizlik yerin 40 kat dibinde saray kurmuş demektir. Adaletsizliğin sarayı sürdürülemez. Biz adalete açız. Adalet istiyoruz. 18 Mart’ta Çağlayan’da ama onun dışında her gün başka bir yerde başka çocuklar 14’ünde vurulmasın diye çocukları vurulan anneler utanmazca bir kez daha meydanlada yuhlanmasın, yuhlatılmasın diye eşitlik, özgürlük ve adalet için mücadele edeceğiz” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.