BEDAŞ’ta iki bine yakın işçi iş bıraktı: Sefalete mahkum değiliz

0 33
image_pdf

BEDAŞ’da tıkanan TİS süreci sonrası hakem kurulu işverenin önerdiği zam oranından bile aşağıda bir oran belirlemesi sonrası işçiler, sendikadan bağımsız ‘sefalete mahkum değiliz’ diyerek iş bırakma kararı aldı.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’de (BEDAŞ) çalışan Tes-İş üyesi işçiler, Yüksek Hakem Kurulunun (YHK) yüzde 6’lık zammına karşı iş bıraktı.

BEDAŞ ile Türk-İş’e bağlı TES-İŞ arasında yaşanan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. İşveren yüzde 15,6 oranında bir zam oranı belirlerken sendika ise en az yüzde 25 zam yapılmasını istiyordu. Tıkanan süreç sonrasında taraflar Yüksek Hakem Kurulu’na başvurdu. Hakem kurulu işverenin istediği zamdan daha aşağıda ilk altı ay %6 ikinci altı ay için %5 gibi skandal bir oran belirledi.

Bunun üzerine BEDAŞ işçileri kendi iradeleri ile iş bırakma kararı aldı. Sendika iş bırakma kararına işçilerin dayatmaları sonucu uymak zorunda kaldı.

  • İşçiler kararlı

Gazetemize konuşan BEDAŞ işçileri bu zam oranlarının kabul edilemez olduğunu açlığa ve sefalete mahkum bırakılmak istendiklerini söylüyor. İstanbul Avrupa yakasında 12 bölge de acil durumlar hariç iş bıraktıklarını duyuran işçiler hakem kurulunun bu kararı neye göre aldığını bilmediklerini enflasyon oranının da altında olan bu oranları asla kabul etmeyeceklerini vurguladı. Günlük yemek ücretlerinin 18 lira olduğunu da belirten işçiler “kazanana kadar mücadele edeceğiz” dedi

  • İşçinin kendi iradesi

Sendikanın da bu süreçte zayıf kaldığını söyleyen işçiler “İş bırakma kararını biz aldık. Bu eylem bizim irademizle başladı. Sendika sadece ‘mücadeleniz için teşekkür ederiz’ demekle yetindi” ifadelerini kullandı

  • Enerji-Sen: Son sözü direnenler söyler

İşçilerin iş bırakma kararı almasından sonra birçok sendika ve partiden işçilere destek geldi. DİSK’e bağlı Enerji-Sen işçilerin yanında olduklarını ve bu sefalet ücretinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, işçilerin yanında direnişe sahip çıktıklarını söyleyerek, “Belirlenen zam oranlarının enflasyon oranlarının bile altında olduğunu bu durumun kabul edilmeyeceğini” ifade etti.  Keskin “Kölelik sözleşmesine hayır diyen dün olduğu gibi bugün de mücadeleyi seçen BEDAŞ işçileri hakları için, çocuklarının geleceği için direniyor. Birleşen işçiler asla yenilmezler” dedi.

Kaynak : Yeni Yaşam Gazetesi : Tolga Balcı

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.