Asker ve korucular mermer ocağına karşı çıkan köylülere kurşun yağdırdı

0 74
image_pdf

Asker ve korucular, Van’ın Gürpınar ilçesinin Yurtbaşı köyünde yapılmak istenen mermer ocağına karşı direnen köylülerin üzerine kurşun yağdırdı.

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı köyünde yapılmak istenen mermer ocağına karşı çıkan köylülerin üzerine kurşun yağdırıldı. Silahlı müdahalenin ardından 4 köylü gözaltına alındı.

Yurtabaşı Mahallesi’nin bulunduğu genişçe bir alanda mermer ocağı yapılması için ihale yapıldı. Dün akşam saatlerinde müteahhit firma yetkilileri, asker ve korucular iş makineleri ile mahalleye girdi. İş makineleri ardından mermer ocağının açılacağı alanda bulunan yurttaşlara ait 40 ahır yıktırıldı. Mahalleliler yıkıma tepki gösterirken, asker ve korucular iş makinelerinin etrafında nöbet tutmaya başladı. Mahallelerinde mermer ocağı yapılmasını istemeyen köylüler yürüyüş başlattı. Bunu üzerine asker ve korucular köylüleri dağıtmak için üzerlerine kurşun yağdırdı.

  • ‘Üzerimize kurşun sıkıldı, mermer ocağına müsaade etmeyeceğiz’

Adının yazılmasını istemeyen bir köylü, asker ve korucuların hakaretine uğradıklarını belirterek, “Mahallemize 3 yıldan beri taş ocağı yapılmak isteniyor. Dün müteahhit firma, asker ve korucular mahalleye geldi. İş makineleri ahırlarımızı yıktı. Bunun üzerine protesto ettik. Bize müdahale ettiler ve yüzlerce kurşun sıktılar üzerimize. Bu sırada 4 mahalleli gözaltına alındı. Sabah saatlerinde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Biz mahallemize mermer ocağı istemiyoruz. Mermer ocağı açılırsa biz burada artık yaşayamayız. Bize ‘burası hazine malıdır ve kesinlikle ocak kurulacak’ dediler. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Köylülerin direnişi sonucu asker, korucu ve firma yetkilileri mahalleden ayrıldı.

 

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.