Artvin’de Yusufeli Barajı’nda çalışan işçiler iki ayı aşkın süredir ücretlerini alamıyor

0 302
image_pdf

Dünya genelinde en fazla kamu ihalesi alan ilk 10 şirket arasında yer aldığı açıklanan Limak, Cengiz ve Kolin Grubu’nun, ihalesini alarak ortaklıkla yapım çalışmalarını sürdürdüğü Artvin Yusufeli Barajı’nda işçiler ücretlerini alamıyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımına başlanan ve ilçe yerleşiminin başka bir yere taşınmasına neden olan Yusufeli Barajı’nın ana yüklenici firmalarının kurduğu taşeron firma Mirmak’ın 150’ye yakın işçiye iki ayı aşkın bir süredir ücretlerini ödemediği ileri  sürüldü.

Ömer Şen’in haberine göre, kişi başı 8 bin lirayı geçen maaşlarını alamayan işçiler, firma yöneticileri tarafından adeta tehditle çalışmaya zorlanırken, barajda çalışan ana firmalara bağlı işçilerin maaşlarını eksiksiz ve gecikmesiz olarak aldığı kaydedildi.

Gündüz 80, gece 70 civarında çalışan işçilere alacaklarının neden ödenmediği ve ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin hiçbir bilgi verilmediği öğrenildi.

Yeni yıla girerken evlerine gidecek paralarının olmadığını kaydeden işçilerden bazıları bu koşullara daha fazla dayanamayacaklarını, ilgililerden destek beklediklerini kaydetti.

İşçiler daha önce de işten çıkarmalar ve kendilerine verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle iki kez eylem yapmıştı.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.