Antalya Kadın Platformu: “Öz savunma haktır yargılanamaz, Melek İpek serbest bırakılsın”

0 14
image_pdf

Antalya’da Melek İpek’e sistematik şekilde işkence yapan, “Sen koruma kararı aldırırsın ben karakola gider ifade verir çıkarım. Döndüğümde seni de çocukları da öldürürüm” diyen kocasını meşru müdafaa hakkını kullanarak öldüren Melek İpek’in tutuklanmasına, kadınlar “Meşru müdafaa haktır” diyerek tepki gösterdi

Antalya’da 9 Ocak 2021 tarihinde, gece boyu evli olduğu erkek Ramazan İpek tarafından kelepçelenip darp edilen kadın, sabah saatlerinde Ramazan İpek’i av tüfeği ile öldürdü. Ramazan İpek’i öldürdükten sonra 112 Acil çağrı Merkezini arayıp haber veren kadının teslim olurken sağ gözünün şiş ve mor olduğu görüldü. Ramazan İpek adlı erkeği tüfekle öldüren Melek İpek tutuklandı.

Melek İpek’in tutuklanması üzerine Antalya’da bugün (12 Ocak salı) saat 12.00 da bir araya gelen Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar  “Öz Savunma Haktır Yargılanamaz, Melek İpek Serbest Bırakılsın” demek için Güllük Postanesi önünde buluştu. Basın açıklaması sonrasında kadınlar Melek için yazdıkları dayanışma mektuplarını gönderdiler.

Açıklamayı Platform adına okuyan Ebru İntibay, “Biz kadınlar bedenlerimiz yaşamlarımız haklarımız ve emeğimiz üzerinde tek söz sahibi olanlarız ve bizim olanı savunmak en meşru hakkımızdır. Şiddet karşısında ortaya koyduğumuz tüm savunma biçimleri meşrudur.” dedi. İntibay tarafından Öz Savunma vurgusu yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

12 yıllık evlililiği boyunca kocası tarafından şiddetin her türüne sistematik olarak maruz bırakılan Melek İpek 8 Ocak günü yine çocuklarının gözü önünde işkenceye maruz kaldı, çıplak ve elleri kelepçeli halde saatlerce dayak yedi. Kendisini korumak için aldığı av tüfeği aralarında çıkan arbedede patladı ve şiddet faili koca Ramazan İpek öldü.

Gücün erkek egemen sistemden alan Ramazan İpek Melek’i defalarca ölümle tehdit etmiştir hem de iki kız çocuklarının hayatını da kastederek.

Burada Melek‘in tüm gece maruz bırakıldığı işkenceleri anlatmayacağız. Bizler aynı evde yaşadığımız aynı iş yerlerini paylaştığımız ya da sadece yolda karşılaştığımız erkeklerin ne kadar acımasız ve cani olabileceklerini biliyoruz. Çünkü bizler iktidarın aksine kulaklarımızı tıkamıyoruz kadın şiddetine.

İşkenceci tecavüzcü şiddet faili Ramazan İpek kız kardeşimiz Melek’i tehdit ederken şöyle demişti:
Sen koruma kararı aldırırsın ben karakola gider ifade verir çıkarım. Döndüğümde seni de çocukları da öldürürüm.
Bunu söyleme cesaretini nereden aldığını biliyoruz. Yıllardır kadınlar karakol koridorlarında adliye koridorlarında ölmemek için direnirken o senin kocandır deyip geri gönderenler verdiler bu cesareti erkeklere.

Tüm yaşananların ardından Melek ahkeme emri ile tutuklandı.
Aleyna Çakır’ın katili Ümit can Uygun tutuklanmadı.
Gülistan Doku’nun kaybolmasını baş şüphelisi Zaynal Abakarov gözaltına dahi alınmadı.
Tecavüzcü Musa Orhan hala tutuklanmadı.
Tam da burada görüyoruz ki erkek adalet erkekleri cezasızlık ile ödüllendirirken, koruyucu yasaların varlığına rağmen bunları uygulamayarak korumayı tercih etmediği kadınlar, kendilerini korumak için öz savunmaya başvurduğunda tutukluyor.

Devlet yargı ve polis erkeler ile suç ortaklığı yapmaktadır. Kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran ve sırtını sıvazlayan, cezasızlıkla ödüllendiren iktidar, kadınlar için hak olan öz savunmayı bir suçmuş gibi göstermeye çalışıyor.

Biz kadınlar bedenlerimiz yaşamlarımız haklarımız ve emeğimiz üzerinde tek söz sahibi olanlarız ve bizim olanı savunmak en meşru hakkımızdır. Şiddet karşısında ortaya koyduğumuz tüm savunma biçimleri meşrudur.

Nevin’in baltası da meşrudur, tacizcimize attığımız tekme de, sokakta kadınlara saldıran erkeğe fırlattığımız saksı da meşrudur, twitterdan tacizciyi teşhir etmemiz de…

Emine Bulut’un sözleri bizim şiarımız oldu. ‘Yaşamak İstiyoruz’ ve içimizde ki bu yaşama arzusunu köreltmenize izin vermeyeceğiz. Katiller tecavüzcüler ve tacizciler duysun sesimizi! Yaşamaktan vazgeçmiyoruz haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Yıllardır kadınların bedeni ve emeği üzerinde yükselmiş bu erkek egemen dünyayı yıkacağız.

Tüm kadınlara çağımızdır:
Birbirimizin sesi olalım bulunduğumuz her yerde erkek şiddetine karşı birbirimizi ve hayatlarımızı savunalım.
Katiller dışarıda elini kolunu sallaya sallaya dolaşırken öz savunma hakkını kullanan kadınlar tutuklanamaz.

Melek İpek serbest bırakılsın!
Öz savunma haktır yargılanamaz!

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.