Akar Tekstil’de İş Bırakan İşçilere Patron Sopalarla Saldırdı

0 221
image_pdf

İzmir’de Akar Tekstil işçileri, bir işiçide Covid-19 pozitif çıkması üzerine işbaşı yapmadı. Patronun elemanları işçilere sopalar ile saldırırken sağlık kurulu iş yerinin çalışmaya devam edebileceğini söyledi.

İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Akar Tekstil fabrikasında bir işçide koronavirüs tespit edildiği haberi alınması üzerine işçiler iş bırakarak fabrika bahçesine çıktı. Fabrikada örgütlü olan Deriteks Sendikası İzmir Şube yöneticileri de fabrika önüne gelirken patronun elemanları iş bırakan işçilere sopalarla saldırdı. Saldırı sonrası fabrika önüne gelen polis, görüntü almak isteyen Evrensel muhabirini engelledi. İşçilerin fabrika önündeki bekleyişleri ise devam ediyor.

Evrensel’in haberine göre; Akar Tekstil işçileri, dün fabrikada bir işçide koronavirüs tespit edildiği haberini duyduklarında fabrika bahçesinde toplanarak kendilerine açıklama yapılması ve fabrikada çalışmanın durdurulmasını istemişti. Patronun açıklama yapmasının ardından işçiler işbaşı yapmıştı.

  • PATRON İŞTEN ATMAKLA TEHDİT ETTİ

İçilerin dün iş bırakması üzerine Akar Tekstil patronu Hayrettin Akar, iş yerinde koronavirüs vakası olmadığını, Sağlık Bakanlığının iş yerinde alınan önlemleri onayladığını ve “çalışılabilir” dediğini söyleyerek işçilerin işbaşı yapmalarını istedi. Hayrettin Akar ayrıca “Bu ayın yirmisine kadar siparişlerimiz var. Ayın onunda maaşınızı ödeyebilmem için çalışacağız. Sonrası için kısa çalışma ödeneğine başvuracağız” diyerek işçileri işbaşı yapmamaları durumunda işten çıkarmakla tehdit etti.

Daha sonra İzmir İl Sağlık Kurulundan görevlilerin fabrikaya geleceğini söyleyen işverenin çağrısı üzerine işçiler içeri girdi. Bu sırada fabrika önüne gelen işyerinde örgütlü Deriteks Sendikası İzmir Şube yöneticileri fabrikada bulunan sağlık görevlilerinin talimatıyla içeri alınmadı.

  • SAĞLIK KURULU VAKAYI DOĞRULADI FAKAT ‘ÇALIŞILABİLİR’ DEDİ

Yaklaşık 2 bin işçinin çalıştığı Akar Tekstil’e gelen İl Sağlık Kurulu görevlileri, bir işçinin Covid-19’a yakalandığını doğruladı. Koronavirüs testi pozitif çıkan işçi ile aynı bantta çalışan 20 işçiye de test yapıldı ve işçiler gözetim altına alındı. İşçiler ve Dertieks yöneticileri, sağlık görevlilerinin “Fabrikada çalışmaya devam edilebilir” dediğini öğrenince bu karara tepki gösterdi.

Sağlık Kurulu yetkilileri, koronavirüs teşhisi koyulan işçinin temasta olduğu diğer işçilerin de çalışmaya devam etmesinde “sakınca olmadığını” söyledi. Kurulun bu kararına Deriteks yöneticilerinin itiraz etmesi sonrası temasta bulunan işçiler evlerine gönderildi. İş yerinde dezenfektan, ateş ölçümleri, sosyal mesafe gibi rutin uygulamalar yapılsa da işçiler bu önlemlerin yeterli olmayacağını söylüyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.