ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem

0 198
image_pdf

Sarıyer’de bulunan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu önüne “#ICan’tBreathe nefes almak bir isyan kadar yakın! Yaşasın enternasyonal dayanışma!” pankartıyla açıklama yapıldı. “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz” sloganları atılan eylemde, Floyd’un ırkçı ABD polisi tarafından katlediliş anı, Ankara’da öldürülen Barış Çakan’ın fotoğrafları taşındı.

George Floyd’un ırkçı polis tarafından katledilmesi  ESP, Devrimci Parti, HDP, Mücadele Birliği ve PDD’nin katıldığı eylemle Protesto edildi ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın metnini okuyan Burcugül Çubuk, Floyd’un polis tarafından katledilmesinin sömürgeci Avrupalıların kıtaya adımlarını attıkları andan itibaren daha fazla sermaye biriktirmek için yerli halkları köleleştirmeleri ile başlayan kanlı tarihin devamı ve bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi.

  • “Bu ateş dünyayı sarar”

Floyd’un katledilmesinin ardından ırkçılık karşıtı bir ayaklanmanın başladığını ve kapitalizme yöneldiğini söyleyen Çubuk, Türkiye’de de AKP/MHP iktidarının halklara, işçilere, kadınlara emrindeki polis ve bekçi ordusu ile saldırdığını vurguladı.

Polis şiddetine karşı söz söylemek isteyen gençlik örgütlerine yönelik polis şiddetini de hatırlatan Çubuk, şöyle devam etti: “Bugün eşitsizliğe ve zulme karşı mücadelenin ayaklanmalar boyutunda yükselmesi, halkların insanca bir yaşam özlemlerini ortaya koymuştur. Halkların eşitlik ve adalet özlemleri ancak sosyalizmde gerçekleşebilir. Bizler devrimciler olarak tüm dünyada eşitsizliğe ve zulme karşı mücadele ediyoruz. ABD’de ırkçılığa karşı başlayan kapitalizmin can damarlarına yönelen mücadeleyi ve Amerika halklarının isyanda ortaya çıkardığı birlik ve dayanışmayı tüm enternasyonal duygularımızla selamlıyoruz. Emperyalist kapitalistler halkların isyanından korkadursun, bu ateş dünyayı sarar.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.