ABD Karadeniz’e 2 savaş gemisi gönderecek

0 83
image_pdf

Ukrayna ordusu Rusya desteğiyle tek yanlı bağımsızlık ilan etmiş durumda olan Donbass hattına operasyona hazırlanırken, Rusya’nın sınıra ordu sevkiyatı yaptı. Kremlin karşıtı açıklamalar yapan ABD ise 2 savaş gemisinin İstanbul Boğazı hattından Karadeniz’e çıkışı için Türkiye’ye diplomatik bildirimde bulundu

Ukrayna ordusu Rusya desteğiyle tek yanlı bağımsızlık ilan etmiş durumda olan Donbass (Luhansk ve Donettsk kentleri ve çevresi) hattına operasyona hazırlanırken, Rusya’nın sınıra ordu sevkiyatı Kremlin karşıtı açıklamalar yapan ABD’yi harekete geçirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, basın brifinginde, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığmasına yönelik endişelerini bir kez daha dile getirerek, bu konuda NATO müttefikleri ile görüştüklerini söyledi. Rusya Ukrayna gerginliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Psaki, “ABD’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik artan saldırganlığı nedeniyle duyduğu endişe artmaktadır, buna Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığması da dahildir. Rusya, 2014’ten bu yana hiç olmadığı kadar çok askeri Ukrayna sınırına gönderdi” ifadesini kullandı. Sadece bu hafta 5 Ukrayna askerinin öldürüldüğüne işaret eden Psaki, “Bunlar çok derin endişe yaratıcı işaretler. Bölgedeki ateşkes ihlallerinden dolayı artan gerilimden duyduğumuz endişeyi NATO müttefiklerimizle görüşüyoruz” dedi. ABD ordusunun, Rusya ile gerilimi artan Ukrayna’ya olan desteğini göstermek amacıyla Karadeniz’e savaş gemileri yollamayı düşündüğü de kaydedildi.

  • ABD Karadeniz’e 2 savaş gemisi gönderecek

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim tırmanırken,  ABD 2 savaş gemisinin İstanbul Boğazı hattından Karadeniz’e çıkışı için Türkiye’ye diplomatik bildirimde bulundu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD’nin geçiş izni için 15 gün önce Ankara’ya başvuru yaptığı belirtilerek, “Haftaya 2 ABD savaş gemisi Boğazlardan geçerek Karadeniz’e geçiş yapacak. Savaş gemileri 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacak” denildi.

Geçtiğimiz 19 Mart’ta da İstanbul Boğazı’ndan geçen ABD Donanması’na ait 61 borda numaralı güdümlü füze kruvazörü ‘USS Monterey’ Karadeniz’e açılmıştı.

  • ‘Sonun başlangıcı’ tehdidi

Bölgede şu an herhangi bir saldırı beklemediklerini kaydeden yetkili, bu durumun değişmesi halinde yeni gelişmelere hazırlıklı olacaklarını vurguladı ve ABD hava unsurlarının Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında Rusya’nın eylemlerini takip noktasında gözetleme faaliyetlerine devam ettiğini sözlerine ekledi. Rus haber ajansı TASS’ın bildirdiğine göre, Kremlin’den üst düzey bir yetkili de, Rusya’nın belirli koşullar altında doğu Ukrayna’daki vatandaşlarını korumak zorunda kalabileceğini ve büyük bir askeri ihtilafın patlak vermesinin Ukrayna’nın bir ülke olarak sonunun başlangıcını oluşturabileceğini söyledi.

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, telefonda görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Ukrayna’nın doğusundaki bölgede Rusya’nın son dönemde arttırdığı askeri varlığını azaltmasını istedi. Alman hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Merkel görüşmede, cezaevinde bulunan ve sağlığının giderek kötüleştiği haberleri gelen Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin durumunu da gündeme getirdi.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.