ABD IRAK’LI Şİİ MİLİS GÜCÜ HAŞDİ ŞABİ’Yİ VURDU

0 206
image_pdf

HAŞDİ ŞABİ ABD ASKERLERİNİN ÜLKEDEN ÇIKARILMASI ÇAĞRISI YAPTI


ABD Savunma Bakanlığı, Iraklı milis gücü Haşdi Şabi’nin içindeki en güçlü gruplardan Kata’ib Hizbullah’ın Irak ve Suriye’deki toplam beş üssüne saldırı düzenlediğini duyurdu.

Pentagon, ABD ordusunun Haşdi Şabi’nin içindeki en güçlü gruplardan Kata’ib Hizbullah’la bağlantılı Irak’ta üç, Suriye’de iki yere saldırı düzenlediğini duyurdu.

  • HAŞDİ ŞABİ ÇAĞRI YAPTI

Haşdi Şabi Harekat Dairesi Başkanı Cevad Rubayavi, Haşdi Şabi Basın Ofisi’ne yaptığı açıklamada, Enbar’daki askeri üslerine düzenlenen saldırıda 19 kişinin öldüğünü, 35 kişinin yaralandığını bildirdi.

Rubayavi, enkaz altında cesetlerin olduğunu ifade etti.

Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis de açıklamasında “ABD güçlerine karşı cevabımız çok sert olacak.” ifadesini kullandı.

Irak’ta, ABD uçaklarının Şii milis gücü Haşdi Şabi 45’inci bölüğüne yaptığı saldırı sonrası milis güçlerden ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması çağrısı yapıldı.

Haşdi Şabi’ye bağlı diğer milis gücü Asayib Ehlilhak da ABD askerlerinin Irak’tan gönderilmesi için meclise yasa çıkarması çağrısı yaptı.

  • SADR DA TEPKİ GÖSTERDİ

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın Askeri Yardımcısı Kazım İsavi de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırının Irak’ın egemenliğine ve Haşdi Şabi’ye karşı yapıldığını belirtti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.