SALON VE KÜRSÜ SENDİKACILARI DİLEKÇE KUYRUĞUNDA

0 311
image_pdf

“Devrimci” (sarı) İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kanal İstanbul projesine itiraz için İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne girerek dilekçe verdi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kanal İstanbul projesine itiraz için İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne girerek dilekçe verdi. Dilekçe teslimi öncesi konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İstanbul’un Kanala Türkiye’nin çılgın projelere ihtiyacı yoktur. Kanal İstanbul’a 110 milyar lira gömmek isteyenler, asgari ücretliye günlük 10 lira zammı reva görmüşlerdir. Ülkeyi yönetenlerin görevi çılgın projeleri dayatmak değil, akıllı politikalarla işsizliğe çözüm bulmaktır” dedi.

  • “İstanbul’u susuzluğa mahkum edecek bir yıkım projesidir”

Kanal İstanbul, Ekolojik, çevresel bir felakete yol açacak İstanbul’u susuzluğa mahkum edecek bir yıkım projesi olarak niteleyen Çerkezoğlu, DİSK’in tüm işyerlerinde dilekçeler toplayamaya başladığını belirtti:

Biz bugün DİSK olarak Kanal İstanbul’la ilgili düşüncelerimizi sizinle paylaşmak ve itiraz dilekçelerimizi vermek için toplandık. Biz bundan sonra da bu süreç boyunca Kanal İstanbul projesine karşı işçi sınıfının, emekçilerin tutumunu ortaya çıkarmak açısından hep birlikte, omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. İş yerlerinden başlayarak, DİSK üyesi bütün işçi arkadaşlarımız itiraz dilekçelerini toplamaya başladılar

  • “İstanbul’un ihtiyacı kanal değil, iştir”

Kanal İstanbul ile 110 milyar lirayı çılgın betona gömüleceğini dile getiren Çerkezoğlu, “İstanbul’un Kanala Türkiye’nin çılgın projelere ihtiyacı yoktur. İstanbullu geçim derdindedir. Kanal İstanbul’a 110 milyar lira gömmek isteyenler, asgari ücretliye günlük 10 lira zammı reva görmüşlerdir. Emekçiye gelince devletin parası yok diyenler 110 milyar lirayı heba etmeye hazırlanıyor. İstanbul’un ihtiyacı kanal değil, iştir. İnsanca yaşanacak bir ücrettir. Ülkeyi yönetenlerin görevi çılgın projeleri dayatmak değil, akıllı politikalarla işsizliğe çözüm bulmaktır. Ülkeyi bir kez daha akıla, bilime, doğaya ve halkın iradesine saygı duymaya çağırıyoruz” dedi.

  • “Kanal İstanbul yeni vergiler demektir”

İktidarın “Kanal İstanbul ile istihdam yaratılacak” söylemlerine yanıt veren Çerkezoğlu,Bu proje istihdam yaratmayacak, rant yaratacak ve bir kısım arsa spekülatörünü zengin edecektir” dedi.

Kanal İstanbul ile depremden korunmak için gereken paranın toprağa gömüleceğini belirten Çerkezoğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

Kanal İstanbul depremden korunmak için harcanacak paranın toprağa gömülmesi demektir. Kanal İstanbul bir barış denizi olarak kalması gereken Karadeniz’i emperyalistlerin donanmalarına açmak demektir. Türkiye’nin halkın sokağa atılacak parası yoktur. İşçilerin yurttaşların cebinden çıkan vergileri heba etmeyin. Asgari ücretten bile vergi alıp bu vergileri beton çılgınlığı için kullanamazsınız. Üstelik Kanal İstanbul yeni vergiler demektir.  Ücretlerin daha da bastırılması demektir. Kanal İstanbul Türkiye’nin en yaşamsal sorununun üstünü örtemez. Türkiye’nin sorunu işsizliktir, yoksulluktur.

Konuşmanın ardından DİSK üye ve yöneticileri müdürlüğe itiraz dilekçelerini verdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.