‘10 bin işçinin çalıştığı bölgede korona tedbiri yok’

0 187
image_pdf

Mersin Serbest Bölge’de binlerce işçinin koronavirüs salgını riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Çukurova Dev Tekstil Temsilcisi Ahmet Subaşı, alınması gereken önlemleri sıraladı.

Çukurova Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil), Mersin Serbest Bölge’de yaşanan hak ihlallerine ilişkin Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde açıklama yaptı. “Mersin Serbest Bölge’de Covid 19’a karşı önlem istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Çukurova Dev Tekstil Temsilcisi Ahmet Subaşı, sanayi bölgelerinde salgının çok yayıldığına dikkati çekti.

VAKALAR ORTAYA ÇIKTI

Çalışma koşullarındaki denetimsizlik ve alınmayan önlemlerin salgının yayılmasına neden olduğunu söyleyen Subaşı, “Yaklaşık 10 bin işçinin çalıştığı Serbest Bölge’de, uluslararası limanın olması gibi nedenlerle de birleşince virüsün yayılması için elverişli şartların oluşacağını dile getirdik. Fakat uyarılarımızın karşılıksız kaldığını gördük. Nihayetinde bunun faturasını işçiler ödemektedir. Serbest Bölge’de Covid-19 vakaları ortaya çıkmaya başlamıştır” dedi.

İHMALLER

10 civarı işletmede virüsün ortaya çıktığını kaydeden Subaşı, firma yetkilileri tarafından işçilere sadece “dikkatli olun, önlem alın”  denildiğini ve önlem alınmadığını dile getirdi.  Subaşı, “Bu firmalarda işçiler, kendilerine o günlerde 2 tane bez maske verildiğini, bunları yıkayarak sırayla kullanmaları gerektiğinin söylendiğini dile getirmiştir. Ayrıca yemekhanede sosyal mesafe kurallarının olmadığını şikâyet eden işçiler, çalışırken de sosyal mesafenin olmadığını söylemişlerdir” sözleriyle yaşananları paylaştı.

‘ACİL ÖNLEM ALINMASI GEREKİYOR’

Söz konusu yerde binlerce işçinin birbirleriyle etkileşim halinde olduğuna vurgu yapan Subaşı, “Servislerden çalışma koşullarına, sosyal mesafeden işçileri riske atan tüm diğer çalışma şartlarına karşı acilen yeni düzenlemeler yapılmalıdır. Hiçbir şey işçi sağlığından daha değerli değildir. Parayı değil insan sağlığını önceleyen tedbirlerin alınması acildir. Bu yüzden servislerden çalışma ortamlarına kadar tüm tedbirler alınıyormuş gibi yapılmamalı, gerçekten alınmalıdır. Başta Mersin serbest bölge olmak üzere sanayi bölgelerinde fabrikalarda işçilere test yapılmalıdır. Maske dağıtımı süreklileştirilmelidir. İşe girerken, çıkarken, çalışırken, molalarda sosyal mesafenin uygulanmasına olanak verecek düzenlemeler yapılmalıdır. Servisler, işçilerin çalışma ortamları düzenli olarak her gün dezenfekte edilmektedir” taleplerini sıraladı.

Mersin Serbest Bölgesi’nde işçi ölümleri olmadan önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Subaşı, “Buradan ilgilileri bir kez daha uyarıyor, gereken denetimlerin sendikaların ve ildeki sağlık meslek örgütlenmeleriyle ortak şekilde yapılması gerektiğini vurguluyoruz” diye seslendi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.