Halkevleri’nden açıklama; “susturamayacaksınız”

0 258
image_pdf

Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş dahil 11 Halkevleri üyesinin gözaltına alınması ile ilgili açıklama yapan Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu, “Halkevleri memlekettir, memleketi susturamazsınız” dedi.

Halkevleri yaptıkları açıklama “Halkevleri memlekettir, memleketi susturamazsınız, susturamayacaksınız” diyerek tepki gösterdi.

Açıklama şu şekilde devam etti; “Bu sabah saatlerinde Ankara’da Halkevleri Eş Genel Başkanımız Dilşat Aktaş ve çok sayıda üyemiz polis operasyonu ile gözaltına alındı. Antalya’da Merkez Yürütme Kurulu üyemiz Kutay Meriç’in tutuklanmasının ardından Halkevleri olarak sözümüzü sokakta söyledik: Talimat memleketi susturma talimatıdır. Halkevleri memlekettir, memleketi susturamazsınız. Tekrarlıyoruz: Susturamayacaksınız!”diye belirtildi.

Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu açıklamasının devamında;

Halkevleri, bu halka ait 86 yıllık onurlu bir tarih ve gelecektir. Bu halk ne tarihini savunmaktan ne de geleceğini kendi elleri ile kurmaktan vazgeçecek!

“Halkevleri, bu memleketin tüm ilerici birikiminin, düşünceyle, sanatla, kültürle yarattığı aydınlanma değerleri; halkın yüzlerce yıllık tebaadan yurttaşlığa geçiş mücadelesidir. Bu halk yarattığı hiçbir zenginlikten vazgeçmeyecek, kimsenin tebaası olmayacak!

“Halkevleri, eğitimden sağlığa, barınmadan enerjiye halkın hakları, insanca yaşam mücadelesi, ülkenin dört bir yanında doğanın ve kentlerin korunması mücadelesidir. Bu halk haklarını savunmaktan, doğasını, yaşamını korumaktan vazgeçmeyecek!

“Halkevleri, kadınların özgür ve eşitlik mücadelesi, çocukların özgürce yaşama ve mutluluk hakkının savunulmasıdır. Kadınlar kimseye itaat etmeyecek, bu halk çocuklarının mutluluğunu, güvenliğini canı pahasına koruyacaktır!

“Halkevleri, laiklik, eşitlik, özgürlük ve barıştır! Kimsenin kuşkusu olmasın bu halk yeni bir ülkeyi bu değerler etrafında kuracaktır.

“Halkevleri, 1950’in baskı rejiminin, 12 Mart faşizminin, 12 Eylül faşizminin hedefi oldu, dimdik ayakta kaldı. Çünkü Halkevleri halktır, memlekettir!

“Halkevleri susmaz, memleket susmaz!”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.