Dersim’de İki TİKKO Gerillası Şehit Düştü

0 965
image_pdf

PŞTA, (Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri) Dersim Aliboğazı’nda TC güçleriyle girilen çatışmada şehit düşen halk savaşçıları Hasret Tanrıverdi (Çiğdem) ve Gül Kaya (Nergis) için bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle:

Devrim ve komünizm mücadelesi Türkiye ve T. Kürdistanı’nda ağır bedeller ödenerek sürüyor. Kavgada toprağa düşen her karanfilimiz, özgürlüğe ve geleceğe vurulmuş zinciri döven bir gürz, umudu karartmaya karşı çakılmış bir kıvılcımdır.

Ağır faşizm koşullarında direnen,  umuda ve kavgaya sımsıkı tutunan ve bu yolda ölümsüzlüğü adımlayan halk savaşçıları yolumuza ışık tutuyor, tutacaklar.

Dersim Aliboğazı’nda ölümsüzleşen iki kızıl karanfilimiz Gül Kaya ve Hasret Tanrıverdi yoldaşlar, adanmışlığı ve direniş bayrağını rehber alarak; omuzlarında taşıdıkları sorumluluğu ve yüklendikleri görevleri yerine getirerek bu uğurda canlarını feda eden son direniş halkaları oldular.

Çiğdem ve Nergiz yoldaşlar Meral Yakar’dan beşlere aynı zamanda kadının komünist mücadeleyle özgürleşeceğinin somut beyanı olmuştur. Onlar kadın özgürlük mücadelesini bilince çıkaran, sürdüren ve bunun sınıf mücadelesiyle en üst düzeyde ilişkisini kuran bir duruşun sahibidirler. Kadın mücadelesini bütünden koparan ekonomizme ve parçalı yaklaşıma karşı kadın özgürlüğünü sınıflı toplum gerçekliği ve silahlı mücadelenin zorunluluğu ile kavrayan bir bilincin taşıyıcı özneleridirler. Onlar beşlerden devraldıkları bayrağı taşıyan yiğit savaşçılarımızdır.

Gül Kaya (Nergiz) Yoldaş Ölümsüzdür!

Hasret Tanrıverdi (Çiğdem) Yoldaş Ölümsüzdür!

Halk Savaşçıları Ölümsüzdür!

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.