1 Mayıs Kavga Günüdür Alanlara

0 576
image_pdf

1 Mayıs Ve Şanlı 15- 16 Haziran Eylemleri

Ülkemizde militan ve radikal bir halk hareketinin oluşturulması için, örgüt ve çalışma tarzı konusunda aslında klasik görülen ve hafifletilen, 12 eylül öncesi formüllere ve yöntemlere başvurulduğu taktirde çok daha etkili sonuçlar elde edileceği açıktır.

Ülkemizde militan ve radikal bir halk hareketinin oluşturulması için örgüt ve çalışma tarzı konusunda aslında klasik görülen ve hafifletilen 12 eylül öncesi formüllere ve yöntemlere başvurulduğu taktirde çok daha etkili sonuçlar elde edileceği açıktır.

YAŞASIN 1 MAYIS – BİJİ YEK GULAN

 

1977 Mayıs: 1 Mayıs 1977 Katliamınında hayatını kaybeden işçilerin intikamı için Taksim’deki İntercontinental otelini bombaladık.

1978 Mayıs: Cerrahpaşa 1 Mayıs Mitingini düzenledik. Örgütümüz, uluslararası proletaryanın birliğinin kapitalizme karşı savaşımındaki kararlılığının, dayanışmasının ve savaşma azminin dosta da düşmana da gösterildiği gün olan 1 Mayıs’ın kutlamaları için

ülkemiz özgülünde bir ay öncesinden çeşitli kararlar almış, savaşçılarımız bir ay boyunca silahlı ve silahsız birçok ajitasyon ve propaganda faaliyeti yürütmüş ve bu faaliyetler bütün ülke genelinde 1 Mayıs gününe doğru giderek yaygınlaştırılmıştır. 1 Mayısla ilgili olarak alınan ve uygulanan birçok kararın yanında örgütümüz 1 Mayıs 1978 kutlaması için aldığı bir diğer karar da Cerrahpaşa semtinde bir miting düzenlenmesi kararıdır. Bu karar gereğince savaşçılarımız hazırlıklara girişmiş ve savaşçılarımız öncülüğünde işçi, memur, öğrenci ve çeşitli kesimlerden katılmalarla miting görkemli bir biçimde gerçekleştirilmiş ve bölgedeki çeşitli bankalar 1 Mayıs 1977 Katliamı’nı protesto etmek için yakılmıştır. Bu arada mitingimizi engellemek amacıyla miting alanına sevk edilen güvenlik kuvvetlerine ait bir polis otosu örgütümüzün güvenlik görevlileriyle karşılaşmışlar ve çatışma çıkmış, bu sırada da görevli polis Ahmet Yetiş vurulmuştur.

1978 Haziran: Altı Yol’da 15-16 Haziran Mitingini düzenledik ve Kuşdili MHP binasını tarayarak Ahmet Yılmaz ve Seyfullah Ekşioğlu’nu ölümle cezalandırdık. 15-16 Haziran Kadıköy Altıyol mitingi; Türkiye proletaryasının sorunları için sınıfsal başkaldırı geleneğinin oluşumunda önemli bir yeri olan 15-16 Haziran 1970 direnişinin 8. yıldönümü adına alınan miting kararı günler öncesinden örgütümüzün tüm birimlerinetüm savaşçılarına iletilmiş ve ülke genelinde 15-16 Haziran bildirileri dağıtılmış, işçi semtlerinde ajitasyon ve propaganda konuşmaları yapılmıştır.

Miting günü ise savaşçılarımızca miting alanına gelen bütün yollar kesilmiş, gerekli güvenlik önlemleri alınmış ve yaklaşık bin kişilik kitle tarafından miting, konuşmalar yapılarak, sloganlar atılarak kutlanmıştır. Bu arada örgütümüzce alınan karar gereğince savaşçılarımız, miting sonrasında bölgede bulunan bankaları ve kapitalist işletmeleri bomba ve molotof kokteylleri kullanarak tahrip etmiş, ayrıca yine bölgede bulunan faşist parti MHP’nin Kuşdili Merkez binası ateş altına alınmış binada bulunan faşist katillerden Ahmet Yılmaz ve Seyfullah Ekşioğlu cezalandırılmışlardır.

1980 Haziran: Topçular’da işçi sınıfının düşmanı Grundig fabrikası müdürü Mustafa Yılmaz’ı yaraladık.

1979 Ağustos: Beşiktaş’ta işçi sınıfının düşmanı Tek Gıda İş Sendikası Bölge Sekreteri Ergün Kaboğlu’nu ölümle cezalandırdık.

1980 Haziran: Kartaltepe’de MİSK Sendika Sekreteri Ahmet Metin İzer’i ölümle cezalandırdık.

1979 Ocak: Avcılar’da İGS Personel Müdürü Mehmet Gümüşbostancı’yı ölümle cezalandırdık. İGS’deki görevinden önce Madeni Eşya Sanayi Fabrikası’nda görevli olan Mehmet Gümüşbostancı çalıştığı, personel müdürlüğü yaptığı her iki fabrikada da silahlı faşist timler kurarak işçiler üzerinde terör estirmiş, sendikal hakların takipçisi olan birçok işçiyi işten attırdığı gibi bölge jandarma karakolunda işkence yaptırtmış ve kadın işçilere sürekli sarkıntılık yapmıştır. Aynı zamanda ÎGS firmasında hisse sahibi de olan Mehmet Gümüşbostancı’nın saptanan bu suçları nedeniyle hakkında ölümle cezalandırma kararı alınmış ve bu karar savaşçılarımızca uygulanmıştır.

1980 Ocak: Zeytinburnu İGS ve BOZKURT Mağazaları’nı yaktık.

1979 Aralık: Kartal’da Ülker Bisküvi Fabrikası’na ait aracı yaktık.

YAŞASIN 1 MAYIS – BİJİ YEK GULAN

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.