Boğaziçi | Gençlik Örgütleri Gözaltılar Derhal Serbest Bırakılsın

0 447
image_pdf

Gençlik Örgütleri Tayyip Erdoğan’ın hedef aldığı ve ardından yapılan operasyonla gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında, “Sosyalist gençler susmayacak, gözaltılar serbest bırakılsın” pankartı açıldı. Gençlik örgütleri adına açıklamayı Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi MFT üyesi Tilbe Akan yaptı. AKP’nin muhalif her sesi bastırmak için her türlü baskı aracını kullandığını ve algı operasyonu yürüttüğün belirten Akan, son oyununu Boğaziçi Üniversitesi’nde oynadığını söyledi.

“AKP üniversiteleri hazmedemiyor”

Bir grup “faşistin” provokasyonunu AKP iktidarının fırsat bildiğini ifade eden Akan, iktidarın yaptığı operasyonlardaki amacının üniversitedeki sol muhalefeti sindirmek olduğunu vurguladı. Akan, “Herkes bilmelidir ki, gözaltındaki yoldaşlarımız sahip oldukları imkanlara rağmen kariyer yapmak, zengin olmak, bozuk düzende mevki kapmak yerine, emekçi halkın ve ezilenlerin sesi olmak için mücadele eden yiğit devrimcilerdir. Üniversiteler her zaman özgür düşüncenin serpildiği; baskılara, sömürüye, savaşa karşı mücadelenin yükseldiği alanlar olmuştur. Bu yönüyle üniversiteler ülkenin devrimci damarlarına kan taşımış ve topluma umut olabilmiştir. AKP rejiminin hazmedemediği gerçek budur” dedi.

“Erdoğan faşist çeteler için bir şey diyecek midir?”

Sosyalist gençlerin bu zamana kadar baskılara boyun eğmediğini bundan sonra da eğmeyeceğini ifade eden Akan, gözaltı emirlerinin doğrudan AKP Genel Başkanı Erdoğan’dan geldiğini belirterek şöyle konuştu:

Boğaziçi’ndeki arkadaşlarımız için Erdoğan herkesten önce ‘terörist’ diyerek adeta hükmü vermiştir. Bu, yargı sürecini siyasi olarak baskı altına alma çabasıdır ve suçtur. ‘Okul bahçelerinde terör estirenlere meydanı bırakmayacağız’ diyen Erdoğan kamuoyunu yanıltmaktadır, çünkü Boğaziçi’nde herhangi bir kavga ya da şiddet olayı yaşanmamıştır, görüntüler ortadadır. Peki, aynı Erdoğan üniversitelerde ateşli silahlar, satırlar ve bıçaklarla gezen, sol görüşlü öğrencilere saldıran faşist çeteler için bir şey diyecek midir?

Akan, “Kitaplar bombalardan tehlikeli olursa, FETÖ’den hocaefendi olursa, ABD’den, NATO’dan dost olursa, IŞİD’liler ‘öfkeli gencler’ olursa, kafa kesen ÖSO dan Kuvayi Milliye olursa, kan banyosu isteyen mafya babaları vatansever olursa, tabi ki de bunlara karşı olan devrimci ilerici gençler ve referandumda ‘hayır’ diyen en az yüzde 50 halk da ‘terörist’ olur” şeklinde konuştu.

“Direniş tarihli toprakları susturamazsınız”

Mustafa Suphilerden Deniz Gezmişlere geleneklerinin bitmeyeceğini, baş eğmeyeceklerini ifade eden Akan, şunları söyledi:

Baskı ve operasyonlarla farklı beklentiler içine giren iktidara ve ortaklarına karşı bir çift sözümüz var. Kurduğunuz düzenin eli sopalı yiyicileri olabilirsiniz. Kendinizi çok kudretli sanabilirsiniz, ama Şeyh Bedreddinlerden İnce Memedlere bir direniş tarihi olan bu toprakları susturamazsınız. Soma’da 301 madenci ölüme yollanıyorken, iş cinayetlerinde rekorlar kırılıyorken, bir avuç para babasıyla kendi oligarklarının kesesini dolduruyorken, Kürtler-Aleviler eziliyorken, kadınlar-laikler dışlanıyorken, gençler geleceksizliğe mahkum ediliyorken bizleri biter mi sanıyorsunuz? Öğrenci gençlik baş eğmeyecek. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın.

Kaynak Mezopotamya haber ajansı

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.