Üç aydır maaşlarını alamayan 3. Havalimanı işçileri iş bıraktı

0 486
image_pdf

3. Havalimanı’nda İstanbul Grand Airport (İGA) bünyesinde faaliyet gösteren DSG firmasında çalışan inşaat işçileri üç aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bırakma eyleminde

500’e yakın taşeron firmanın ve 35 bine yakın inşaat işçisinin çalıştığı 3. Havalimanı’nda, İGA bünyesinde faaliyet gösteren DSG firmasında çalışan inşaat işçileri üç aydır maaşlarını alamıyor.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Twitter’dan yaptığı paylaşımla işçilerin maaşlarının ödenmemesine karşı iş bıraktığını duyurdu.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz ay 3. Havalimanı inşaat işçileri yatakhanelerde bulunan tahta kuruları, maaşlarının ödenmemesi ya da bir kısmının banka hesabından bir kısmınınsa elden ödenmesi, işten çıkarılan arkadaşlarının işe geri alınması talebiyle eylem yapmıştı. Eylemin ardından İGA yöneticileri, işçilerle masaya oturmuşsa da işçilerin taleplerine kulak tıkamış, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise yaptığı açıklama ile işçilerin eyleminin “marjinal gruplar” tarafından “provokasyon amacı”yla yapıldığını ileri sürmüştü. Eylemlerin ardından 5’i sendika yöneticisi olmak üzere 33 kişi tutuklanmış, 6 kişi ise geçtiğimiz günlerde serbest bırakılmıştı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.